Eksperiment je, kako je izjavio šef Instituta za mikrohirurgiju "Bernard O’Brajen" u Melburnu, dr Filip Marcela, uspeo na "više modela životinja", što su naučnici ocenili kao dovoljnu bazu da se, u narednih šest meseci, počne i testiranje na ženama.
Australijski naučnici su, kako objašnjavaju agencije, razvili implant koji može da omogući rekonstituciju dojke zahvaljujući ćelijama masnog tkiva uzetim od samih pacijentkinja. Radi se o specijalnoj "komori", nalik korpici na ženskom grudnjaku, koja je napunjena "kašičicom" masnog tkiva pacijentkinje, a ugrađuje se ispod kože na njenim grudima.
Nakon ugrađivanja implanta, masno tkivo se, hranjeno krvlju, razvija na potpuno normalan način za pacijentkinju, istakao je dr Marcela, rukovodilac projekta za koji je australijska vlada izdvojila tri miliona australijskih dolara (1,86 miliona evra). Implant se potom hirurški vadi, a ostaje ponovo "izrasla" dojka. Čitav proces trebalo bi da traje između šest i osam meseci.
Australijski stručnjaci sada rade na biorazgradivoj "komori", koja će se "rastvarati" u telu pacijentkinje, što će isključivati operaciju vađenja i očekuju da će ona biti spremna u naredne dve godine.