"Ukoliko sadašnja politička pat situacija bude nastavljena, ona bi mogla da spreči Albaniju da postigne politički standard koji se očekuju od zemlje koja je podnela formalnu prijavu za članstvo u Uniji", naveo je u pisanom saopštenju evropski komesar za proširenje Štefan File, prenela je agencija Rojters.
Albanija je prošle godine podnela formalnu kandidaturu za članstvo u EU. Ministri država članica Unije su tu prijavu prihvatili u novembru 2009. godine, mada nisu utvrdili datum za formalno otpočinjanje pregovora o pristupanju Albanije Uniji. |
Opoziciona albanska Socijalistička partija, koja kontroliše gotovo polovinu poslaničkih mesta u albanskom parlamentu, bojkotovala je rad tog zakonodavog tela na šest meseci, čime je zaustavila tok donošenja zakona uključujući i one koji su neohodni za usklađivanje sa zakonodavstvom Unije.
"Puno funkcionisanje parlamenta je esencijalno za stvarno funkcionisanje demokratije", rekao je File pred dolazak na razgovore u Tiranu.
Uz korišćenje neformalnog jezika, File je ocenio da bojkot koji se primenjuje u albanskom parlamentu ne bi mogao da nađe mesto u demokratskoj političkoj praksi 27 država članica EU.
"Naredni period trebalo bi da bude obeležen s dva fundamentalna demokratska principa – poštovanje ustava i javnost u radu".
File je istakao da je u interesu Albanije i perspektive ka integraciji u Uniju, da se politički lideri te zemlje od sada odnose prema tom izazovu "konstruktivno i u duhu EU".
Takođe, Evropski komesar za proširenje Štefan File izrazio je danas u Tirani zadovoljstvo napretkom Albanije u procesu vizne liberalizacije, javila je albanska nacionalna novinska agencija ATA.
Komesar File je na zajedničkoj konferenciji za novinara posle razgovora sa albanskim premijerom Sali Berišom, napomenuo da je vlada u Tirani kompletirala uputnik Evropske komisije.
"Vaše kompletiranje upitnika je značajna činjenica za razvoj u ovoj zemlji gde to nije lak zadatak", rekao je File.
File je dodao da će ostvarivanje tzv. kopenhagenških standarda, poput osnovnih ljudskih pravima i sloboda, biti "u središtu napora EU prema Albaniji".
Predsedbnik Albanije Bamir Topi je pozdravio ponovno uspostavljanje institucionalnog političkog dijaloga i izazio nadu da su, uz političku volju i ozbiljno angažovanje "sve mogućnosti su otvorene za rešavanje krize u korist demokratije i građana Albanije".