"Cipele koje smo dobili ovog aprila su zimske, a predstoji nam leto, neudobne su i većina policajaca je od njih dobila žuljeve. Nemamo službene cipele, na posao nosimo civilne, što nije u skladu s propisima, ali starešine to tolerišu. O čizmama da i ne govorim, nismo ih dobili osam godina“, kaže Glišo Vidović, predsednik Sindikata srpske policije.
Vidović kaže da je slična situacija i s odećom, da su policajci primorani da uniformu sami kupuju ili da je privatno šiju kod šnajdera. U Policijskom sindikatu Srbije navode da su nadležnima u MUP-u više puta skretali pažnju na ove probleme.
“Osim što je uniforma koju nosi većina policajaca po tipu zastarela i nije prilagođena funkciji, ona je po rečima naših članova često izrađena od nezdravih i neadekvatnih materijala, što utiče na psihofizičku sposobnost i zdravlje policajaca. Više puta smo se obraćali čelnim ljudima u MUP-u zbog ovih problema. Nažalost, bez ikakvog rezultata“, kaže Veljko Mijailović, predsednik Policijskog sindikata Srbije.
Osim što policajci nemaju šta da obuku i obuju Ministarstvo grubo krši i Pravilnik o uniformi i oznakama. Primera radi, Pravilnikom je utvrđen rok trajanja svakog dela opreme, tako za čizme iznosi četiri godine, a kako Vidović navodi, policajci ih nisu dobili osam.
Ipak, u MUP tu ne vide ništa sporno.
“Uniforme i čizme koje nose policajci nabavljene su u skladu sa važećim standardima za odeću i obuću, kao i u skladu sa stvarnim potrebama. Kada je u pitanju pohabanost, treba reći da to pre svega zavisi od načina korišćenja i uslova u kojima se uniforma koristi. Pravilnik o uniformi i oznakama propisuje na jasan način izgled i delove odeće i obuće, kao i njihov vek trajanja. Kada im taj rok istekne, uniforma i čizme se obnavljaju, odnosno dodeljuju nove“, rečeno je u Ministarstvu.
Iako datum nisu precizirali, u MUP-u kažu da će novi tenderi biti raspisani uskoro.
"Blic nedelje“ piše da bi tenderi bili davno raspisani da u samom MUP-u ne postoji nekoliko jakih struja koje lobiraju za različite proizvođače. Takva praksa nije novost, a slični problemi su postojali i ranije, što je i dovelo do hapšenja pre dve godine. Tada je MUP izdao saopštenje da su koristeći falsifikovane nalaze i podmićujući referente Ministarstva, čelnici "Uno Martina“ i njegovih ćerki firmi isporučivali robu lošeg kvaliteta koja ne ispunjava uslove propisane tenderom.
U policijskim sindikatima kažu da o tenderima koje MUP raspisuje ne znaju ništa, ali nedvosmisleno tvrde da su prinuđeni da krše propise i sami nabavljaju obuću i odeću, jer ona koju dobijaju ni izbliza nije odgovarajuća za obavljanje svakodnevnog posla, a rok trajanja joj je odavno prošao.