Vesti
Manastirski Hram Svetog Alimpija Stolpnika sagrađen je 1983.

Predstojeće subote, 22. oktobra, biće obeležen značajan jubilej Manastira Sveti Sava u Ilajnu.

Prva monaška i duhovna oaza pravoslavnih Srba na Petom kontinentu sagrađena je i osvećena pre tačno pola veka i nosi oreol najstarijeg manastira Mitropolije australijsko-novozelandske.

Hram Svetog Save je najstarija građevina na manastirskom imanju

Povodom 50 godina postojanja, u subotu će u manastiru biti održan veliki duhovni događaj, u čijem centru će biti sveta arhijerejska liturgija.

U susret jubileju, podsećamo na istorijat Manastira Sveti Sava, kroz autorski tekst arhimandrita Petra (Radulovića), namesnika manastira u Ilajnu.

Ikona Presvete Bogorodice Trojeručice u manastiru u Ilajnu

Kako je rastao manastir

Zzivot Manastira Svetog Save u Ilajnu, počinje osnivanjem 1972, po blagoslovu episkopa dalmatinskog g. Stefana i uz saglasnost Svetog arhijerejskog sinoda Srpske pravoslavne crkve.

Na predlog nadležnog episkopa g. Lavrentija, a po odluci Svetog arhijerejskog sabora, ispitivale su se mogućnosti odvajanja Australije i Novog Zelanda od Eparhije zapadnoevropske, gde je manastir u Ilajnu, s jednom kućom za stanovanje i hramom Svetog Save sagrađenim od limenih ploča, određen za sedište buduće Eparhije.

Vladika Siluan i iguman Metodije sa sveštenstvom prilikom posete manastiru 2019.

Osnivanjem Eparhije australijsko-novozelandske, manastir postaje i rezidencija episkopa australijsko-novozelandskih, a u manastirskom hramu Svetog Save ustoličen je i prvi episkop australijsko-novozelandski, gospodin Nikolaj.

Uz blagoslov episkopa i veliku pomoć Srba iz Balarata, Džilonga i Melburna, kao i Srba širom Australije, manastir je rastao, te su sagrađene glavna kapija i manastirski konak sa kuhinjom i trpezarijom.

Arhimandriti Petar i Teodor na manastirskom imanju

Uskoro je u manastirski hram pristigla kopija hilandarske ikone Bogorodice Trojeručice, najveća duhovna podrška i istinska zaštitnica novoformirane monaške obitelji, ali i magnet koji svojim čudotvornim delanjem već godinama privlači veliki broj poklonika.

Na istočnoj strani manastira 1979. godine niklo je i osvećeno je stambeno naselje po blagoslovu episkopa Vasilija, sa prvobitnom namenom da jednog dana postane penzionersko naselje.

Ne dugo potom, 1983, završen je manastirski centralni hram Svetog Alimpija Stolpnika, čiji ikonostas krase ikone žičkih monahinja, i koji je osveštan uz činodejstvo četiri episkopa: žičkog Stefana, zapadnoevropskog Lavrentija, dalmatinskog Nikolaja i australijsko-novozelandskog Vasilija.

Izgradnja manastirske kapije 1972.

Zvanična rezidencija

Pored ovih građevina, ubrzo su u narednim godinama na manastirskom imanju nikle zadužbine – nekoliko stambenih kuća, čiji su zadužbinari za života ove građevine zaveštali manastiru i Crkvi.

Tokom devedesetih završena je i manastirska sala sa kuhinjom, koja ima prvenstvenu namenu da se u njoj održavaju eparhijske sednice, sveštenički bratski sastanci, seminari omladine i druge manastirske svečanosti.

Početak izgradnje hrama Svetog Save 1972.

Manastir je u proteklih 50 godina blagoslovom episkopa (čije je sedište bio); trudom bratstva (koje je u njemu živelo); nesebičnim darivanjem ktitora, dobrotvora i priložnika (koji su ispružene ruke davali); i vernog naroda (koji je manastiru neumorno dolazio i u njemu duhovnu utehu nalazio) – izrastao u kompleks zgrada sa dva hrama, episkopskom rezidencijom i monaškim konakom kao jezgrom manastira.

Na severnom delu manastirskog atara smestilo se, u tišini ove visoravni, groblje u koje se već godinama sahranjuju pravoslavni hrišćani australijskog kontinenta.

Izgradnja trpezarije i konaka

Poseban blagoslov Božiji i duhovnu snagu Manastira Svetog Save predstavlja čudotvorno telo ugodnika Božijeg, igumana i starca manastira Hilandara, arhimandrita Nikanora, koje je sahranjeno u kripti manastirskog hrama Svetog Alimpija Stolpnika.

Manastir je tokom godina postojanja bio i zvanična rezidencija episkopa australijsko-novozelandskih: Nikolaja, Vasilija, Longina, Luke, Nikanora i Milutina.

Litija s ikonom Bogorodice Trojeručice

Ove, jubilarne, pedesete godine postojanja Manastira Svetog Save, 22. oktobra 2022, manastir će pohoditi sa episkopom australijsko-novozelandskim gospodinom Siluanom, iguman Svete carske lavre Hilandara, arhimandrit Metodije s bratijom.

Nadamo se da će i ovoga dana srpski pravoslavni manastir Svetog Save u Ilajnu, duhovni centar pravoslavnih hrišćana Australije, pohoditi mnoštvo poklonika koji su mu evo već 50 godina verni i koji već pola veka u ovom manastiru nalaze nebozemni mir, duhovni lek i molitvenu utehu.

Patrijarh Pavle posetio je Australiju i Manastir Sveti Sava 2004.

Da radost pedesetogodišnjeg jubileja podelimo, dobrodošli su svi koji dolaze s verom, ljubavlju i strahom Božijim, da se Bogu pomole.

Početak svečanosti

Centralna svečanost obeležavanja 50 godina manastira u Ilajnu, počeće u subotu u 9.30 časova, okupljanjem i litijom s ikonom Presvete Bogorodice Iljanske.

Zatim će od 10.00 uslediti sveta arhijerejska liturgija, koju će služiti Njegovo Preosveštenstvo episkop australijsko-novozelandski Siluan, uz sasluženje igumana manastira Hilandar arhimandrita Metodija, i sveštenstva i sveštenomonaštva Mitropolije australijsko-novozelandske.

Posle liturgije biće upriličena trpeza ljubavi, uz prigodan kulturno-umetnički program i besedu igumana Metodija.

Tipik, liturgije i sabori

Arhimandrit Petar je u svom tekstu naveo i najvažnija dešavanja u manastiru, kako na dnevnom, tako i na godišnjem nivou.

“Tipik Manastira Sveti Sava u Ilajnu predviđa svakodnevna bogosluženja: jutrenje, večernje i akatist Presvetoj Bogorodici Trojeručici. Sveta liturgija se služi svake subote i nedelje, kao i o velikim Crkvenim praznicima koji su obeleženi crvenim slovima u Crkvenom kalendaru. Takođe, Veliki sabor se održava svake godine o manastirskoj slavi, Svetom Savi i na praznik Sabora Presvete Bogorodice, kada se vrši litija sa čudotvornom ikonom Bogorodice Trojeručice“, piše arhimandrit Petar.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here