Youtube/Bojan Djokic
Rekorder: Đorđe Perišić

Istoriju našeg vaterpola ispisivali su asovi poput Đorđa Perišića, Uroša Marovića, Mirka Sandića i Zorana Jankovića. Ostavili su neizbrisiv trag u ovom sportu briljantnim potezima i golovima za pamćenje.

Đorđe Perišić je rođen je 6. maja 1941. u Kotoru. Plivanjem je počeo da se bavi 1952. u Primorcu iz Kotora, a od 1960. do 1976. plivao je i igrao vaterpolo u Partizanu. U Rimu, na Olimpijskim igrama, bio je učesnik u dva sporta, vaterpolu i plivanju. Za vaterpolo klub Partizan, od 1963. do 1976. odigrao je više od 500 utakmica. Osvojio je 11 titula prvaka Jugoslavije, šest titula pobednika zimskih prvenstava Jugoslavije, četiri titule pobednika Kupa Jugoslavije i šest titula klupskog prvaka Evrope – Kup evropskih šampiona u kojem je u 12 učešća osam puta igrao u finalu. Po tome je rekorder u istoriji Kupa šampiona.

Ministar sporta

Za reprezentaciju Jugoslavije od 1965. do 1973. Perišić je odigrao 152 utakmice. Osvajač je zlatnih medalja na Mediteranskim igrama 1967. u Tunisu i Olimpijskim igrama 1968. u Meksiku, kao i bronzanih medalja na Evropskom prvenstvu 1966. u Utrehtu i Svetskom šampionatu 1973. u Beogradu. Posle igračke karijere imao je visoke funkcije u domaćem sportu, bio je ministar sporta, generalni sekretar JOK-a, SFKJ, član više tela u ENOK-u. Nosilac je Ordena Međunarodnog olimpijskog komiteta.

Zoran Janković je rođen 8. januara 1940. u Zenici, a preminuo je 25. maja 2002. u Beogradu. Po zanimanju je bio diplomirani inženjer tehnologije. Karijeru je započeo u zagrebačkoj Mladosti 1958, a u Partizan prelazi tri godine kasnije kao najbolji strelac prvenstva Jugoslavije. Sa Partizanom je osvojio prve trofeje u istoriji kluba, a svakako su najvrednije četiri titule šampiona Evrope. Postigao je čak 99 golova u te četiri sezone kad je sa Partizanom osvajao Kupove šampiona, a ukupno više od 150 golova u ovom takmičenju. Bio je najbolji strelac ne samo Partizana, nego i svetskog vaterpola u tom periodu. Tokom šezdesetih bio je proglašavan za najboljeg vaterpolistu sveta, kao i najboljeg sportistu Jugoslavije 1963. Bio je prvi i do sada jedini vaterpolista koji je na jednoj utakmici na Olimpijskim igrama postigao 10 golova. Sa reprezentacijom je osvojio zlato na Olimpijskim igrama 1968. u Meksiku i srebro na OI 1964. Takođe, ima i dve osvojene bronze na prvenstvima Evrope.

Najjači šut

Mirka Sandića su zvali džin u vodi. Rođen je 9. maja 1942. u Beogradu. Osvojio je dve olimpijske medalje, srebro u Tokiju 1964. i četiri godine kasnije zlato u Meksiku. Osvajač je i dve bronzane evropske medalje, pobednik Svetskih studentskih igara, Mediteranskih smotri. Sam je govorio da ne zna tačan broj utakmica u reprezentaciji, a statističari su zabeležili 256 mečeva i 270 golova. Sa Partizanom, u kojem je odigrao više od 1.000 utakmica za 16 godina, pet puta je osvojio Kup šampiona. Dominacija na domaćoj sceni izgledala je kao serija bez kraja: 10 prvenstava, tri kupa, brojni trofeji na turnirima.

Uroš Marović je rođen u Beogradu 4. jula 1946. U sportu je ostvario sve, igre i golove za sećanje i podsećanje, trenerski i funkcionerski rad bez mrlje.

Vaterpolo je počeo da igra u Splitu da bi kasnije prešao u Partizan sa kojim je ostvario vrhunske rezultate, između ostalog i tri titule prvaka Evrope. Za reprezentaciju Jugoslavije je igrao 203 puta i postigao 198 golova. Osvojio je olimpijsko zlato 1968. i dve evropske bronze, u Barseloni 1970. i Beču 1974. Smatrali su ga igračem sa najjačim šutem na svetu. Marović će ostati upamćen po odlučujućim golovima iz četveraca (dva) u produžetku finala OI u Meksiku Sitiju 1968. kada je Jugoslavija pobedila SSSR sa 13:11 i prvi put osvojila zlatnu medalju uopšte u vaterpolu.

Uroš Marović je karijeru je završio u KPK sa kojim je osvojio Kup šampiona 1978. godine. Bio je aktivan u vaterpolo forumima, predsednik Vaterpolo saveza Beograda, vršilac dužnosti predsednika VS Srbije i Crne Gore, potpredsednik Skupštine VSS. U Partizanu je takođe bio angažovan u najvišim rukovodećim telima. Preminuo je 23. januara 2014. Smrt ga je zatekla na mestu vršioca dužnosti predsednika VS Srbije.

Golovi postignuti nogom

Zoran Janković odigrao je 221 meč u kapici Jugoslavije, uz postignutih 259 golova. Ostao je upamćen po majstorskim driblinzima, snalaženju u teškim situacijama. pravi vaterpolo plejmejker. Ali, takođe, pamte se i njegovi golovi postignuti nogom. Od 2004. je član Vaterpolo kuće slavnih.

Mirko dobio ulicu u Beogradu

Razornog udarca, neobično pokretljiv za svoju konstituciju, Mirko Sandić je predstavljao igrača koji može da igra na svim mestima. Mnogi su ga smatrali najboljim igračem sveta svih vremena. Član je Kuće slavnih. Preminuo je 25. decembra 2006. u Beogradu u kojem jedna ulica nosi njegovo ime.

Sutra – Pojedinci i klubovi koji su osvajali medalje za Beograd (32): Heroji iz vode