Predsednik Aleksandar Vučić je rekao da je sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom razgovarao kako nemački stručnjaci mogu da pomognu da se zaštiti životna sredina u delu oko eventualnog rudnika.
– Bitno je da više saznamo o ekspertizi, razgovarali smo kako mogu da nam pomognu da zaštitimo životnu sredinu, u okolini gde se eventualno otvara rudnik – rekao je u Frajbergu na zajedničkoj konferenciji za novinare i dodao da mu je drago što su bili predstavnici antivladinih medija, NVO i čovek iz Gornjih Nedeljica, koji je bio protiv rudnika i mogao da postavi pitanja.
Najavio je saradnju studenata i Rudarskog fakulteta sa nemačkim kolegama i istakao da je na njega poseban utisak ostavilo kako razgovaraju i odgovaraju na svako pitanje. Kazao je da nema sumnje da bi rudnik u ekonomskom smislu doneo mnogo. Mi smo, kaže, u oblastima u kojima nemamo mnogo znanja, tražili pomoć.
Zahvalio je Nemačkoj na podršci za otvaranje klastera 3 u pregovorima sa EU i podršku na EU putu. Kazao je da Srbija zna svoje obaveze koje nisu uvek lake i posvećeno će raditi na vladavini prava, slobode izražavanja i medija.
– Razgovarali smo i o dijalogu Beograda i Prištine. Nadam se da ćemo u budućnosti dijalogom moći da rešavamo probleme i da ćemo uspeti da sačuvamo stabilnost i mir u celom regionu – rekao je Vučić.
Nemački kancelar Olaf Šolc je rekao da je važno da se ispune visoki standardi zaštite životne sredine i da se prihvate na lokalu. Kaže da meštani često sa zabrinutošću gledaju na te projekte i pribojavaju se da li negativno uticati na životnu sredinu, pa su važni visoki standardi u njenoj zaštiti i da Nemačka želi da održivo sarađuje, da deli svoje znanje.
– Razgovarali smo kako koristiti tu priliku da proširimo saradnju. Impresioniran sam ljudima iz rudarske uprave, akademije i kompanije koja radi na tome. Postoji veliko znanje, ekspertiza i kompetentnost, tako se gradi poverenje, što je vrlo važno za prihvaćenost – naveo je Šolc.
Istakao je da u saradnji između dve države postoje i druge teme, kao što je proces pristupanja EU država Zapadnog Balkana.
– Predsednik aktivno radi na tom procesu i mi ćemo pružati podršku, jer se radi o reformama za poboljšanje vladavine prava, slobode medija. Važno je i održavati dobrosusedske odnose, što se pre svega odnosi i na odnose Srbije i Kosova. Radimo na tome da damo podršku i jednima i drugima, a sporazum koji je usaglašen, treba da se primeni – kaže on.
Prvi partner
Vučić kaže da će trgovinska razmena sa Nemačkom 2024. preći 10,5 milijardi i ta zemlja je naš prvi trgovinski partner, a ta razmena za malu zemlju je velika. Još je, kaže, važnije, preko 80.000 ljudi u Srbiji radi u nemačkim kompanijama i Nemačka je jedna od najzaslužnijih zbog visokog ekonomskog rasta i stope rasta u Srbiji.
– A mi verujemo da uz tu vrstu podrške i snage, sledeće godine možemo da budemo i najbrže rastuća ekonomija u Evropi – rekao je Vučić.