– To bi bilo jedino od 825 sličnih grobalja podignutih na teritoriji 45 zemalja koje bi čuvala vojska, odnosno potomci onih koji su pune četiri godine krvarili u nemilosrdnoj borbi sa fašizmom i zato mi želimo da osujetimo taj poduhvat – rekao je Perković.
On kaže da je iz prepiske sa predsednikom Crne Gore Filipom Vujanovićem i bivšim premijerom, a sada šefom diplomatije Igorom Lukšićem, doznao da se radi o "klasičnom politički motivisanom sporazumu", odnosno da je Crna Gora popustila pred pritiskom nemačke vlade.
Ukoliko bi opstala odluka Vlade u Podgorici i nemačko groblje bilo podignuto u krugu vojne kasarne, Perković kaže da bi to značilo da će Vojska Crne Gore imati obavezu da bude neka vrsta počasne straže na groblju, odnosno "čuvari spomenika zlotvorima i okupatorima, koji su pobili toliko nedužnog naroda i posejali toliko znanih i neznanih grobova zarad ostvarenja svojih imperijalnih, fašističkih ciljeva".
Da podsetimo, prvobitno je bilo odlučeno da spomen-groblje nemačkim vojnicima iz Drugog svetskog rata u Crnoj Gori bude u krugu kasarne "Milovan Šaranović" u Danilovgradu, na čemu je posebno insistirao tadašnji nemački ministar spoljnih poslova Gvido Vestervele.
Usledio je žestok otpor i protesti jer se radilo o vojnom objektu koji nosi ime narodnog heroja iz Bjelopavlića, koji je sa još dva narodna heroja – Srbinom Predragom Jevtićem i Slovencem Nandeom Kavčičem – poginuo 1943. upravo od nemačke granate. Uz sve to, u kasarni u Danilovgradu je poginuo mladi vojnik Saša Stojić iz Beograda, prva žrtva NATO bombardovanja Srbije i Crne Gore 1999. godine, u kojem je Nemačka odigrala jednu od vodećih uloga.