Iznoseći i svoje privatno mišljenje na temu koliko Srbija ima razloga za strah od terorizma, on ističe da je "na bezbedonosnim institucijama Republike Srbije da započnu borbu protiv terorizma i terorističkih organizacija dok su one daleko".
– Jer kada dođu ovde, Srbija i njeni građani će izgubiti – podvlači ambasador.
Zahvalni na pomoćiNajavljena je pomoć Srbije u obuci. O čemu je tačno reč? |
Kakva je situaciju u Iraku?
– Jedinice regularne vojske vode borbu protiv zločinačkih, terorističkih organizacija. Na žalost, tim terorističkim organizacijama priključili su se pripadnici više od 80 različitih nacionalnosti iz raznih delova sveta. Među njima ima i osoba iz Srbije i drugih balkanskih zemlja. Ipak, redovne jedinice iračke vojske uz pomoć organizovanih narodnih formacija su uspele da im stanu na put, zaustave njihovo napredovanje i odbrane Bagdad, i oslobode mnoge iračke gradove, kao i neke oblasti u pokrajini Sindžar. Ali, rat još traje. Te terorističke grupacije bi bilo veoma lako uništiti da na žalost oni ne koriste nevine civile: ženu, decu, starce kao živi štit, pa naša vojska ne može da koristi silu koja je potrebna.
U Srbiji se uglavnom misli da je terorizam od nas daleko. Šta biste Vi poručili?
– Terorizam ne poznaje granice i tu nema izuzetaka. Srbija može da bude geografski daleko od Iraka, ali to ne znači da teroristi ne mogu da stignu do Srbije. Terorizam je opasna bolest i borba protiv njega je teška. Za postizanje svojih ciljeva i okupljanja sve većeg broja ljudi, teroristi koriste i samu religiju. U slučaju da postoje građani Srbije, bilo da su sa juga države ili sa Kosova, koji su deo tih terorističkih organizacija i učestvuju u njihovim aktivnostima, pitanje je – šta će oni raditi kada se vrate? Da li će, po povratku, početi da se interesuju za kulturu i umetnost, ili će nastaviti da rade ono što su započeli? Da li će posećivati bioskopske sale i ići na pozorišne predstave? Mogu da potvrdim da će nastaviti sa svojim radom, i da će ciljati na sve ono što je čovečno, humano i civilizovano.
Kakva je podrška države Srbije Iraku u borbi protiv terorizma?
– Srbija je u više prilika izrazila svoj jasan, pozitivan stav, i nije ništa novo da Vlada Srbije pruža podršku vladi i narodu Iraka. To mišljenje je izneo i premijer Aleksandar Vučić nedavnom pismu svom iračkom kolegi, gde je rečeno da je Srbija spremna da pruži potrebnu podršku i da osuđuje terorističke napade u Iraku. Osim premijera, taj stav su predstavili i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, ministar odbrane Bratislav Gašić i ministar policije Nebojša Stefanović. Prema mom saznaju, takođe postoji pismo koje je premijer Srbije uputio predsedniku SAD Baraku Obami vezano za ovu tematiku.
Kulturom protiv terorizmaOvogodišnja nedelja iračke kulture u Beogradu je organizovana pod sloganom "Kulturom protiv terorizma". Otkud ta ideja? |