Ministarstvo kulture tzv. Kosova dekretima je “preimenovalo” pravoslavne bogomolje u selima Gornje Vinarce kod Mitrovice i u Gornjem Strmcu kod Zubinog Potoka u katoličke crkve.
U oštrom reagovanju, Eparhija raško-prizrenska je poručila da je reč o očiglednoj strategiji negiranja srpske istorije, identiteta i nasleđa.
Promena identiteta
– Ako je prvi deo strategije albanizacije ovog prostora bio proterivanje srpskog stanovništva nakon rata 1999. kada je oko 200.000 Srba i nealbanaca bilo prinuđeno da napusti ove krajeve, i sistematsko uništavanje srpskih pravoslavnih crkava i grobalja da bi se zatrli svi tragovi našeg istorijskog postojanja, sada je protivno svim normama, ali i kosovskim zakonima, cilj albanskih institucija na Kosovu da te crkve koje su rušene samostalno obnavlja menjajući njihov identitet – navodi Eparhija raško-prizrenska.
Oni kažu da je ovakvo ponašanje kosovskih institucija glavni razlog nemogućnosti normalne saradnje SPC sa institucijama koje otvoreno rade na negiranju naše istorije, identiteta i nasleđa, a sve u cilju stvaranja etnički čiste albanske teritorije.
I za istoričara Aleksandra Rakovića nema dileme o čemu je reč. On za “Vesti”, ističe da su Albanci poslednjih 30 godina činili sve kako bi se u istoriografskom smislu pripremili i na fizičko prisvajanje srpskih svetinja.
Prekrajanje istorije
– Počeo je proces prisvajanja i taj postupak će trajati. Prvo će početi da prisvajaju manje crkve, da bi na kraju krenuli i na one najvažnije svetinje – smatra Aleksandar Raković.
On kaže da je priprema za ovakav postupak počela prekrajanjem istorije kroz razne pseudonaučne radove, a zatim i istorijske udžbenike.
– Poput onoga da su Visoke Dečane zidali Albanci, da su Gračanica i Bogorodica Ljeviška katoličke crkve… Ono o čemu su pisali sada počinju da osvajaju – kaže ovaj istoričar i podseća da je taj scenario već viđen u Crnoj Gori, ali nije prošao zato što Srbi tamo čine većinu.
Na KiM, kako kaže, nemaju taj problem, jer su Srbe već proterali. Mišljenja je da značajnu ulogu u svemu ima i rimokatolička crkva.
– Cilj je da se dokaže kako je sve na prostoru KiM albanska baština. Otuda je i logično da veći deo te baštine pripisuju rimokatoličkoj crkvi koja je već iskazivala pretenzije prema srpskim svetinjama na Kosmetu. Definitivno smatraju da je sada pravi momenat da započnu realizaciju ideje religijskog intervencionizma – zaključio je Raković.
Kako se odbraniti?
Aleksandar Raković podseća da prostor KiM nije i jedini u okruženju Srbije sa velikim brojem crkava SPC, ali se, kako je naglasio, ni u jednoj jedinoj od tih država bogomolje ne otimaju.
– U Mađarskoj SPC ima puno svetinja, iako je tamo malo Srba, vlasti ne otimaju ckrvenu imovinu. Čak je i u Hrvatskoj sličan slučaj. Uspeli su da proteraju Srbe, ali su svetinje ostale i niko ih ne dira. Ne znam kako će ih zaštititi na KiM. Imamo neprijatelja koji je beskrupulozan, agresivan i spreman da primeni svaki vid sile. Ne znam da dam odgovor na pitanje kako da se organizuje odbrana naših svetinja – priznaje on.
Brisanje tragova
Ministarstvo kulture Srbije osudilo je pokušaj pokatoličenja srpskih crkava, navodeći da je reč o pokušaju brisanja tragova svega srpskog.
– Ovo je još jedan vid nasilja kojem je izložen srpski narod na KiM, srpske svetinje i kulturno nasleđe u mržnji prema srpskom identitetu, uz gaženje svih civilizacijskih i kulturnih vrednosti. Skrnavljenje svega što je srpsko uvek je imalo isti cilj, da sejanjem straha ukloni i srpski narod i tragove njegovog postojanja sa prostora KiM, kolevke njegove državnosti i kulture – navodi se u saopštenju ovog ministarstva.