Međunarodni beogradski sajam knjiga biće održan od 19. do 27. oktobra na Beogradskom sajmu, pod sloganom “Reč je slobodna”, a zemlja počasni gost je Kuba. Predsednik Odbora Sajma knjiga, akademik Dušan Kovačević rekao je na konferenciji za novinare u Skupštini grada da je sajam jedna od najznačajnijih kulturnih manifestacija u zemlji. Prema njegovim rečima, prošle godine je bilo skoro 200.000 posetilaca, a na 67. Sajmu knjige se očekuje približan broj, uz oko 400 izlagača.
– Lepi su dani kad dođete na sajam i vidite hiljade mladih ljudi koji kupuju knjige. Na Sajam knjiga sam počeo da dolazim dok sam još bio u osnovnoj školi. Onaj ko voli da čita, čita uvek i tako će biti ubuduće. U senci užasnih ratova koji se vode u svetu, sajam knjiga je svojevrsni svetionik. Oni koji vode ratove, ne čitaju – rekao je Kovačević.
Ambasador Kube Lejde E. Rodriges Hernandes se zahvalio Ministarstvu kulture Srbije i organizatorima sajma na odluci da njegova zemlja bude počasni gost, dodavši da je čast učešće na velikom i značajnom sajmu knjige, ne samo za Srbiju.
– Učešće Kube govori o visokom stepenu odnosa Srbije i Kube, koji su tradicionalno prijateljski i sve bolji. Knjiga je važna stvar u životu mnogih Kubanaca i Srba. Na Kubi je sajam knjiga nacionalni praznik, a knjiga je kao velika misterija koju treba da odgonetnemo svakog dana – naveo je Hernandes.
Prema njegovim rečima, delegaciju Kube činiće njihov ministar kulture, direktor Kubanskog instituta za knjigu, neki od najrenomiranijih pisaca i pesnika, kao i predstavnici izdavačkih kuća.
Umetnički direktor Međunarodnog beogradskog sajma knjiga Sanja Milić je najavila da će inostrani gosti sajma biti pisci Nataša Rogelja iz Slovenije, David Unger iz Gvatemale i Amerike, i Britanac Toni Parsons.
Tokom devet sajamskih dana biće organizovane četiri programske celine, od “Hiljadu zašto” posvećene književnosti za decu i mlade, preko celine “Pesme sunca” posvećene poeziji do “Atlasa opisanog nebom”, programa posvećenog delu nedavno preminulog pisca i akademika Gorana Petrovića i celine “Sumnjivo lice” koja govori o (zlo)upotrebi veštačke inteligencije u prevođenju.
Najavljene su i tribine posvećene domaćoj i stranoj poeziji i prozi, prevođenju, kritičarskoj i teorijskoj misli, izdavaštvu i novim formatima knjiga.
Za svakog ponešto
Na 67. Sajmu knjiga predstaviće se i Belorusija, BiH (Republika Srpska), Grčka Italija, Iran, Kongo, Maroko, Nemačka, Rumunija, Rusija, Tunis, Turska, Ukrajina, Hrvatska i Crna Gora.
Koordinator projekta Ljiljana Šoškić je podsetila da je Sajam knjiga manifestacija od značaja za Grad Beograd, “mesto gde se slavi knjiga i susreću sve generacije čitalaca”. Prema njenim rečima, Sajam će biti otvoren za posetioce 19. septembra od 10:00, dok je svečano otvaranje u 18:00, Školski dan je 24. oktobar, dok je Porodični dan 21. i 22. oktobra, kada čitava porodica može ući sa jednom ulaznicom.
Ona je rekla da se sajam održava u tradicionalnom prostoru u Halama 1, 1a, 2a i 4, a “interesovanje izlagača prevazilazi prošlogodišnje i lista učesnika nije još konačna”.
Sekretar u Sekretarijatu za kulturu Grada Beograda Nataša Mihailović Vacić je rekla da je Sajam “mesto gde književnost postaje više od reči na papiru, gde se rađaju susreti, a knjiga ima moć da tranformiše pojedinca i društvo u celini”.