Unsplash

Ako tražite zdrave grickalice, stručnjaci preporučuju orašaste plodove kao nutritivnu moć koja može značajno smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Prema istraživanju Harvard Health-a, jedenje orašastih plodova nekoliko puta nedeljno može smanjiti rizik od srčanog udara i srčanih bolesti za čak 50 odsto.

Orašasti plodovi su bogati nezasićenim mastima koje snižavaju „loš“ LDL holesterol i povećavaju „dobar“ HDL holesterol. Orasi su posebno korisni jer sadrže omega-3 masne kiseline, poznate po svojoj sposobnosti da spreče nepravilan srčani ritam, piše Index.

Studije pokazuju da je konzumiranje orašastih plodova pet puta nedeljno povezano sa 14 odsto manjim rizikom od kardiovaskularnih bolesti i 20 odsto manjim rizikom od koronarne bolesti srca. Takođe, ljudi koji redovno jedu orašaste plodove imaju do 34 odsto manje šanse da umru od srčanih bolesti i 31 odsto manji rizik od prerane smrti iz bilo kog razloga.

Koji su orašasti plodovi najbolji?

Svi orasi, uključujući bademe, orahe, lešnike, pistaće i indijski orah, nude svoje jedinstvene prednosti. Čak i kikiriki, koji je tehnički mahunarka, pokazuje slične efekte. Harvard preporučuje konzumiranje oko 28 grama orašastih plodova dnevno, što je otprilike jedna šaka.

Orašasti plodovi sadrže arginin, aminokiselinu koja opušta krvne sudove i poboljšava cirkulaciju, kao i vitamine E i B9, kalijum, vlakna i druge esencijalne hranljive materije.

Kako uključiti orašaste plodove u svoju ishranu?

Zamenite nezdrave grickalice poput čipsa sa šakom orašastih plodova.

Dodajte ih u salate za dodatnu hrskavost.

Koristite ih kao zamenu za meso u jelima.

Ipak, budite oprezni sa kalorijama. Na primer, 28 grama oraha sadrži oko 185 kalorija, pa je važno da orašaste plodove uvrstite u uravnoteženu ishranu kako biste izbegli gojenje, što bi moglo da negira njihove pozitivne efekte.

Znaci narušenog zdravlja srca koje ne smemo zanemariti

Bol u grudima: Osećaj pritiska ili težine može ukazivati na problem sa srcem.

Oticanje nogu ili stopala: Ovo može biti znak srčane insuficijencije.

Kratkoća daha: tokom odmora, aktivnosti ili ležanja.

Nepravilan rad srca: Osećaj lupanja ili ubrzanog otkucaja srca.

Umor: Neočekivana iscrpljenost tokom obavljanja svakodnevnih aktivnosti.

Mučnina i bol u stomaku: Mogući simptomi srčanog udara, posebno kod žena.

Iznenadno znojenje: Posebno kod bolova u grudima, vilici ili ruci.

Orašasti plodovi su samo deo slagalice. Redovno vežbanje, uravnotežena ishrana, prestanak pušenja, smanjenje unosa alkohola i izbegavanje prerađene hrane su ključni za zdravlje srca.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here