EPA
Tramp sa Vučićem i Hotijem u Beloj kući

Sporazum o ekonomskoj normalizaciji odnosa Beograda i Prištine koji je potpisan u Beloj kući najviše koristi samom predsedniku Amerike Donaldu Trampu, smatraju analitičari.

Obrad Kesić, analitičar iz Vašingtona, smatra da je ovim dogovorom i Srbija na dobitku dok za Prištinu nije potpuno siguran.

– Jedino što je Priština dobila jeste potvrda da će Izrael priznati Kosovo kao državu, što je njima korisno. Za sve ostalo morali su da prave velike kompromise i tu vidimo da je Srbija dobila najmanje dve stvari koje su mnogo bitne. Prvi put je dobila prihvatanje od strane Prištine da moraju da dele ekonomski suverenitet nad Gazivodama što znači da su Albanci morali da popuste u svom čvrstom stavu vezanom za resurse za koje su računali da su njihovi – ističe Kesić.

Po njegovom mišljenju, upravo ovo otvara nešto što je mnogo bitno i što je od prvog dana Beograd nudio, a to je neka vrsta dualnog suvereniteta kao model po kome mogu da se rešavaju i statusna pitanja Kosova i Metohije.

– To je za Albance vrlo škakljivo pitanje i tim ustupkom su otvorili polje i za politički deo na koji Srbija sada može da se poziva. Ovo je model sporazuma iz koga se vidi da su Albanci spremni da naprave kompromis za koji su tvrdili da je nemoguć – objašnjava on.

Tramp najveći dobitnik susreta u Beloj kući

Kako Kesić ocenjuje, sve što se dešavalo tokom ova dva dana, pa i sam sporazum, ide u prilog predsedničkoj kampanji Donalda Trampa koji dobija još jedan poen na polju spoljne politike.

– Posle sporazuma sa Izraelom i Emiratima ovaj sporazum dodatno šalje poruku o njemu kao državniku, koji uspešno predvodi spoljnu politiku i možda zatvara neka teška pitanja na Balkanu – ističe Kesić.

Kesić smatra da je Srbija dobila ovim sporazumom ali da je najupečatljivija od svega činjenica da je Tramp obećao da će posetiti Beograd.

Profesor i spoljnopolitički analitičar Stevan Nedeljković iako ne spori da je Srbija na dobitku, misli da je ipak Tramp glavna zvezda ovog sporazuma, posebno ako se uzmu u obzir pregovori koji nas čekaju u Briselu.

– Mi kroz nepotpisivanje sporazuma direktno sa Prištinom pokazujemo da Kosovo ne priznajemo kao državu i to nije nešto što je novo. Ono što je meni posle svega ovoga u Vašingtonu zaparalo uši je izjava koja je stigla iz zvaničnog Brisela koja kaže da je “sporazum primljen k znanju”, ali nema sumnje da ovaj sporazum ruši Briselu agendu za pregovore – napominje on.

Pada agenda Brisela

Po njegovom rečima, jedna od tema o kojoj je trebalo da se priča u Briselu jeste i ekonomija i sada će, dodaje, biti vrlo interesantno videti kako će se sve odvijati na evropskim pregovorima.

– Šta će se sada naći na stolu, čini mi se da u ovom trenutku više niko nije siguran – veruje on.

Sagovornici zaključuju da je Srbija, ako ništa drugo, barem kupila godinu dana da je niko ne pritiska da prizna Kosvao što je u političkom smislu veoma značajno za nas iako smo morali da za to platimo cenu – priznanje Kosova od strane Izraela.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here