Hrvatski premijer Andrej Plenković, koji učestvuje na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu, izjavio je danas da Hrvatska podržava proširenje Evropske unije, ali će, kako je rekao, njena apsorcijska moć biti ključna za dinamiku proširenja.
– Vratio se zaboravljeni četvrti Kopenhaški kriterijum iz 1993., takozvani apsorpcijski kapacitet EU. Koliki je budžetski trošak proširenja? Kakav će biti učinak novih članica na odnose između zemalja koje doprinose budžetu i zemalja korisnica? Kakvi će biti učinci na javne politike, koheziju, poljoprivredu? – rekao je Plenković na panelu “Proširenje radi prosperiteta: Hoće li Evropa rasti?”.
Kopenhaški kriterijimi su zahtevi koje EU postavlja pred zemlje kandidate za priključivanje, od onih političkih, poput vladavine prava, preko ekonomskih i pravnih, do usklađivanja s ciljevima unije.
Plenković je, kako prenosi Hina, naglasio da već dugo nije video toliko pozitivan stav prema proširenju.
“Drago mi je da je politika proširenja EU ponovo u fokusu svih država članica. Hrvatska to pitanje promoviše godinama. S obzirom na globalne izazove, važnije je nego ikada imati sigurnu i konkurentsku Evropu”, napisao je Plenković na društvenoj platformi Iks nakon panela.
Premijer je na panelu rekao da postoji i drugo očito pitanje kojim se potrebno pozabaviti, a to je proces donošenja odluka u Evropskoj uniji i njena institucionalna arhitektura.
– Današnja Evropska unija sa 27 i buduća s teoretski osam ili devet novih članica već su drukčije organizacije. Pa i sada je čudno onima koji su bili deo EU kada je bilo šest članica, no kada ih bude 36, to će biti posve drukčija organizacija. Ta dva elementa biće u podlozi dinamike proširenja – kazao je Plenković.