“Plate i penzije nedovoljne, mora jača štednja“

0

Neophodne pojačane mere štednje kako bi se spasili od finansijskog potopa: Pavle Knežević

 

Prema njihovoj računici, da bismo se sačuvali od finansijskog potopa, država bi u naredne tri godine morala da uštedi skoro dve milijarde evra, što znači oko 700 miliona evra godišnje.

 

– Jedino je poznato da će se smanjenjem plata i penzija uštedeti 400 miliona evra, a trenutno nema jasnih naznaka kako će se uštedeti ostalih 300 miliona evra, jer Vlada nije najavila nijednu trajniju meru ušteda – kaže predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović.

 

Za njega je smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru i rešavanje problema u javnim preduzećima od ključne važnosti za oporavak. Petrović tvrdi da državnoj kasi ne bi pomogla ni prodaja „Telekoma“, bar ne dugoročno. On upozorava da bi država morala da uštedi i više ukoliko se budu dešavala “iskliznuća” kao što su nove garancije za „Srbijagas“ ili EPS.

 

– Biće veliki izazov za Vladu da nađe preostalih 1,6 milijardi evra u sledeće tri godine. Nastavak plaćanja subvencija, kredita koje preduzeća nisu mogla da servisiraju ili plaćanje troškova koje imaju banke u stečaju moglo bi da potopi javne finansije – upozorio je Petrović.

 

On kaže da je minus u državnoj kasi ogroman i da je u predloženom budžetu umesto 300 milijardi prikazano 225 milijardi dinara. Ispostavilo se da su uštede na rashodnoj strani samo prividne, jer su sredstva za javne investicije i troškovi za preduzeća u restrukturiranju, poput otpremnina, odloženi za sledeću godinu. Za Savet su problematični i potpuno novi troškovi za subvencije propalih preduzeća, poput „Srbijagasa“, „Resavice“, „Dunav osiguranja“ ili „Poštanske štedionice“.

 

– Novčane kazne i naknade za štetu koje plaćaju državne institucije veće su za 5,5 milijardi dinara i iznose ukupno 10 milijardi. Time je obesmišljena ušteda od solidarnog poreza – kaže član Saveta Vladimir Vučković.

 

NALED-ov Savez za fer konkurenciju smatra da treba obezbediti bolju naplatu postojećih poreza umesto uvođenja novih. Kako navode, zbog sive ekonomije država godišnje izgubi tri milijarde evra. Ovaj novac bio bi dovoljan da svaka opština u Srbiji dobije novi dom zdravlja, da se rekonstruišu i opreme sve opšte i specijalne bolnice, finansiraju plate vatrogasaca, policajaca i lekara i da se prepolovi deficit budžeta.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here