"Evropljani bi trebalo dobro da razmisle koga će iduće nedelje izabrati u Evropski parlament. Jer, ti poslanici ne rade tamo samo za komad hleba", podsmešljivo zaključuje pomenuti magazin.
Od ukupno 750 mesta u EP, 96 zauzimaju Nemci, 74 Francuzi i 73 Italijani.
U Nemačkoj, briselski parlamentarci uživaju posebne privilegije jer mogu da koriste vozni park Bundestaga i biroe u zgradi Rajhstaga. Ali, to je samo početak.
Mesečno svaki poslanik dobija najmanje 8.020,53 evra kao kompenzaciju. Kad se odbije EU porez i doprinos za osiguranje od nesreća, ostaje im neto 6.250 evra. Uz to dolazi 4.299 evra za mesečne troškove biroa. Ovi prihodi se prepolove, ako poslanik nije prisutan bar na polovini zasedanja u Briselu.
Takođe, EU poslanik dobija 304 evra zvanično za svaki radni dan, bilo da su u pitanju zasedanja parlamenta, odbora, frakcija ili interparlamentarnih delegacija, što godišnje čini 79.000 evra (ako je parlamentarac redovno prisutan).
Tako na primer, italijanski poslanik Frančesko Enriko Speroni košta EP ukupno 480.000 evra godišnje, a platu od 80.000 dobija samo da sedi i zeva.
Izleti do StrazburaPored svega navedenog, Evropa sebi dozvoljava još jedan nerazuman luksuz. Svake godine, naime, poslanici i njihovi saradnici pakuju bar 12 puta svoje stvari da bi otputovali na zasedanja parlamenta u Strazbur i onda se vratili u Brisel. Prema procenama medija, samo ti izleti koštaju evropske poreske obveznike godišnje oko 180 miliona evra. "Ovaj cirkus polako i nekim poslanicima postaje suvišan", konstatuje "Fokus". |
Za sastanke izvan Brisela, sledi dnevnica od 152 evra, a uz to dolaze i izdaci za smeštaj. Svoje asistente, poslanici EU ne moraju sami da plaćaju, već troškove od maksimalno 21.200 evra – preuzima parlament.
Odvojen život, troškovi, dnevnice i asistenti jednog poslanika EU tako u ekstremnom slučaju dostižu ukupno 481.000 evra godišnje – suma koju plaćaju evropski poreski obveznici. Poređenja radi, jedan poslanik nemačkog Bundestaga, pod istim uslovima, košta 345.000 evra.
Luksuz u Briselu nema kraja, tako da Evropski parlament preuzima i troškove parlamentarcima za put na sednice, gde im se nadoknađuje cena avionske i vozne karte ili plaća 50 centi po pređenom kilometru, ako dolaze kolima. Osim toga, godišnje se odobrava i 4.200 evra za troškove putovanja u inostranstvo.
Onaj ko prestane da bude parlamentarac, dobija od šest do 24 meseca prelazni novac u visini kompenzacije. Kada napuni 63 godine, evropski parlamentarac ima pravo na penziju. Za svaku godinu u kojoj je sedeo u Briselu, dobija 3,5 odsto nadoknade – maksimalno 70 procenata. Kod poslanika Bundestaga to iznosi najviše 67,5 procenata od visine poslaničke plate, tzv. dijeten.