Istoričarka Džejn Pajton (48) sprovela je opsežno istraživanje koje je pokazalo da su muškarci pivarama i pivnicama počeli da dominiraju tek pre oko 200 godina.
Pre nekih 7.000 godina u Mesopotamiji, ženska veština pripremanja piva je bila toliko važna da je samo njima bilo dozvoljen rad na njemu i vođenje taverni. Takođe, u drevnim društvima pivo se uvek smatralo hranom i darom boginja, a ne bogova.
Između osmog i desetog veka Evropom su harali i širili strah Vikinzi i to pod uticajem piva koje su pravile žene jer je i u nordijskoj kulturi taj posao bio poveravan isključivo njima. I u Finskoj se zasluga za proizvodnju piva pripisuje ženama, a prvi sastojci su bili medveđa pljuvačka i med divljih pčela.
Slično je bilo i u Engleskoj, gde su žene proizvodnjom piva doprinosile porodičnim prihodima. Pili su ga i muškarci i žene podjednako, a poznato je da je kraljica Elizabeta I redovno točila kriglu za doručak.
Krajem 18. veka i pojavom industrijske revolucije nov način proizvodnje piva umanjio je ulogu žena i ona je s vremenom bila zaboravljena, a muškarci su preuzeli primat.
"Znam da će muškarci biti šokirani kada to čuju, ali za pivo treba zahvaliti ženama“, zaključila je Džejn Pejton.