EPA/Michael Reynolds
Džo Bajden

Bivši diplomata Zoran Milivojević smatra da je posebno važan trenutak u kojem se pojavljuje pismo 16 kongresmena, u kojem su od američkog predsednika Džozefa Bajdena zaražili “dalje unapređenje saradnje i partnerstva sa Srbijom započetog pre 140 godina”, imajući u vidu složenost i međunarodnih odnosa, i američki angažman oko nekih pitanja koja su za Srbiju od posebnog državnog i nacionalnog interesa, a to su stanje u regionu, pitanje Kosova i stanja u BiH.

– Ovo pismo bi moglo da bude uvod u jedan jači angažman u američkim političkim strukturama na razumevanju naše pozicije i naših argumenata. Pismo i angažovanje Srpskog kokusa u sastavu koje reprezentuje i pismo sasvim sigurno treba i može da ostavi traga na postavljanje administracije SAD vezano za ova važna pitanja koja su za nas sada aktuelna – rekao je Milivojević.

Smatra da treba podvući da je važno što se pismo pojavljuje u trenutku kada se Bajdenova administracija na jedan direktniji način angažuje oko rešavanja kosovskog pitanja.

– To smo videli poslednjom posetom specijalnog američkog izaslanika za Zapadni Balkan Gabrijela Eskobara i razumevanju našeg stava o potrebi da se pitanje reši dijalogom, političkim sredstvima i na bazi kompromisa – naveo je Milivojević.

Ono što je dobro, smatra Milivojević, jeste aktiviranje Srpskog kokusa. Kako je rekao, sastav potpisnika pisma pokazuje se da je Srpski kokus dosta dobro plasiran u SAD jer su tu predstavnici i Spoljnopolitičkog odbora i odbora za obaveštajne aktivnosti i vojna pitanje.

– To može da bude dobra osnova za buduće delovanje, pokazuje se da se i srpska diplomatija ali i srpska stvar sada posmatra na drugačiji način u političkim strukturama u Americi jer Kongres je izuzetno važan, u njemu se kreira i spoljna i svaka druga politika. Činjenica da smo prisutni, da je Srpski kokus tako lociran, pokazuje da se na Srbiju i na odnose sa Srbijom gleda na pozitivniji način u u odnosu na ranija vremena. Ovo pismo to odražava. To je dobra osnova za dalje političko delovanje – kaže Milivojević.

Sadržaj pisma je, navodi, reafirmacija istorijskog konteksta odnosa Srbije i SAD na osnovu 140 godina diplomatskih odnosa koji su uspostavljeni 1881. godine.

– Srbija je kao mlada država tada već uspostavila diplomatske odnose sa SAD posle Berlinskog kongresa. Elementi koji su izneti u pismu upravo pokazuju onaj kontekst i onu platformu koja bi trebalo da bude osnov i budućih odnosa. Sad treba očekivati da će pismo imati efekta – rekao je Milivojević.

Inače su, naglasio je Milivojević, sprsko-američki odnosi u uzlaznoj lini i pismo je potvrda toga.

– Ovo pismo bi moglo da bude uvod u dijalog između dve strane na jednom višem nivou. Jako je važno da se ti odnosi u političkom smislu na neki način normalizuju, podignu na viši nivo i da prate ono što je već učinjeno u ekonomskoj sferi – naveo je Milivojević.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here