Z. Mirković
Promocija kulture na srpskom jeziku: Domaćini i gosti

U organizaciji Austrijsko-srpskog kulturnog društva “Vilhelmina – Mina Karadžić” pisci i pesnici iz Beča i Frankfurta “ukrstili” su pera i družili se u prostorijama Zajednice srpskih klubova u glavnom gradu Austrije. Bečkom društvu u goste su došli članovi Udruženja pisaca Sedmica iz Frankfurta, predsednik Ljubiša Simić, sekretar Zlata Ikanović, članice Tatjana Milanović i Kostadinka Đorđevska.

Goste je pozdravio predsednik Zajednice Luka Marković, koji je rekao da je ponosan na društvo “Vilhemina – Mina Karadžić”, jer se bavi delatnošću koja je nedostajala ovoj krovnoj zajednici.

Izrazio je nadu da će ovaj “prekogranični” susret pisaca postati tradicionalan i obećao pomoć za njegovo održavanje iduće godine.

Veče je čitanjem poezije otvorila Lena Krstić, učenica četvrtog razreda iz Beča. Ona je đak nastave na maternjem jeziku, a od prvog razreda profesor joj je Svetlana Matić, predsednica ASKD “Vilhelmina – Mina Karadžić”.

Matićeva je kazala da je Lena najbolji primer odlične integracije .

Svetlana Matić

– Kada je došla u Beč nije znala ni reč nemačkog, koji je veoma brzo naučila, ali nije zaboravila svoj maternji jezik – istakla je ona.

Matićeva za UP Sedmica je navela da je udruženju za primer jer odlično funkcioniše i pokazuje svojim aktivnostima koliko je značajno promovisati kulturu i ostati svoj na svome u tuđoj zemlji.

– Sedmica je na mene ostavila poseban utisak, zbog homogenosti koja vlada tamo, sve probleme prevazilaze zajedništvom. Rezultat njihovog rada je i monografija o 25 godina postojanja – navela je Matićeva.

Monografiju je predstavio Ljubiša Simić i istakao da predstavlja retrospektivu rada na očuvanju maternjeg jezika i kulture u rasejanju.

– Ona je dvojezična, arhivska građa udruženja, u kojoj su zapisana sva imena svih koji su prethodnih 25 godina bar jednom bili učesnici naših manifestacija – rekao je Simić.

Predsednik Sedmice čitao je iz svojih dela, a posebno je razgalio prisutne, na kraju večeri svojim delom o Leskovčanima. Simić je poznat širom rasejanja i po svojevrsnoj himni dijaspore, pesmi “Tamo vamo”.

Važno je očuvati svoje u tuđini: Ljubiša Simić (prvi sleva)

Tatjana Milanović je pročitala odlomak iz svog romana “Štalag III B”, koji je nastao na osnovu sećanja na priče koje je slušala od svog dede o vremenu koje je proveo u nemačkom zarobljeništvu od 1941-1945.

Od bečkih pesnika predstavili su se, pored Matićeve, Slavica Klajn predsednica udruženja Zlatna reč, Mirel Tomaš predsednica Bečkih poeta, Radomir Milošević, Nevena Džaja, Malina Marina Janković, Katarina Stević Miljković i Zorica Vukomirov.

Pesme i na makedonskom

Bečkoj publici predstavile su se i članice Sedmice Zlata Ikanović i Kostadinka Đorđevska.

Ikanovićeva je pročitala i pesmu iz svoje knjige, koja je, kako je prvi put otkrila u Beču, posvećena njenom dedi, a Đorđevska je čitala svoje pesme na makedonskom, koje su prevedene na srpski jezik.

Đorđevska je na makedonski prevela i pesmu iz knjige “Majka” Svetlane Matić.

Gosti poklonili 100 knjiga

O ASKD “Vilhelmina – Mina Karadžić” prisutne je informisala članica Ana Nikolajević, koja je ukazala da ovo udruženje ima i biblioteku, otvorenu za sve naše građane, i koja od osnivanja neprestano raste.

Tome su doprineli i gosti iz Frankfurta, koji su biblioteci poklonili 100 knjiga, kako klasika, tako i dela njihovih članova.