Doktor Igor Sutjagin, saradnik za Ruske studije na britanskom institutu RUSI (Royal United Services Institution), rekao je za "Dejli mejl" da veruje da su prorusi iz trećeg okruga Toreza, grada na istoku Ukrajine, oborili malezijski avion koristeći raketni sistem "buk".
On je naveo da je ta informacija procurila iz izvora koji nije želeo da imenuje i koji tvrdi da je pilot aviona samoinicijativno promenio putanju letelice.
"Nije uopšte znao da će prorusi za njegov avion pomisliti da je ukrajinska vladina letelica koja donosi nove zalihe vojsci", tvrdi Sutjagin.
Njegova teorija slaže se sa podacima sa sajta flightaware.com koji prati civilni vazduhoplovni saobraćaj. Taj sajt navodi da je let MH17 odstupio za oko 200 kilometara severno od putanje koju je "boing 777" malezijske aviokompanije koristio ranije, tako da se avion našao tačno iznad ratne zone Donjeckog regiona.
Rusko Ministarstvo odbrane tvrdi da je maršruta aviona i mesto na koje je pao potpadaju pod zonu delovanja dve ukrajinske protivazdušne odbrane. Tviteraš Vangelis Karmiros napisao je, pozivajući se takođe na mapu putanje leta MH17 sa ovog sajta, da su malezijski avion i ukrajinski tranSPORTni "iljušin 76" odavali na radaru isti signal.
"Dva aviona su se približila jedan drugom. Oni (prorusi) pokušali su da obore avion koji je nosio obnovu zaliha za brigadu. Verovali su da pucaju na vojni avion, ali su greškom oborili civilnu letelicu", napisao je Karmiros.
Posle tragedije, brojne avio-kompanije su proglasile Ukrajinu zonom u koju neće leteti, ali se sve do juče ruta preko Donjeckog regiona smatrala sigurnom za civilnu avijaciju. Prošle nedelje Ukrajina je zatvorila vazdušni prostor na istoku za civilni saobraćaj do visine 7.900 metara, ali je MH17 leteo na 10.600 metara.
Proruske snage koriste relativno jednostavne rakete poput rakete zemlja-vazduh dometa 3.500 metara za ciljeve u vazduhu, zbog čega su očigledno avio-kompanije i ukrajinska kontrola civilne avijacije dozvoljavale avionima na velikim visinama letove iznad zabranjene zone.
"’Malezija erlajns’ je koristio ovu rutu godinama i uvek je bila sigurna. Čak 15 od 16 azijsko-pacifičkih avio-kompanija, a i neke iz Evrope lete tom trasom", rekao je malezijski ministar saobraćaja Liov Tijong Lai na konferenciji za štampu dodavši da "nije bilo instrukcija u poslednji čas da se promeni putanja leta".