Pexels
Ilustracija

Mnogi sanjaju o tome da dožive 100 godina, ali dugovečnost ne zavisi samo od genetike – ključni su i prehrambeni i životni izbori.

Iako postoje mnogi načini za produženje životnog veka, određene greške u ishrani i načinu života mogu da imaju suprotan učinak.

Loše prehrambene navike, nedostatak telesne aktivnosti i štetne navike mogu da ubrzaju starenje i smanje šanse za dug i zdrav život.

Evo na koje su još navike nutricionisti upozorili.

1. Statični način života

Nedostatak fizičke aktivnosti značajno smanjuje šanse za dugovečnost jer povećava rizik od hroničnih bolesti i ubrzava starenje.

Statični način života doprinosi gojaznosti, srčanim bolestima, dijabetesu tipa 2 i visokom krvnom pritisku.

“Barem 150 minuta umerene tfizičke aktivnosti nedeljno jača srce, poboljšava kontrolu šećera u krvi i doprinosi opštem zdravlju”, savetuje nutricionistkinja i dijetetičarka Krutika Nanavati za SheFinds.

2. Pržena hrana

Pržena hrana bogata je nezdravim trans mastima i oksidativnim uljima, koja podstiču upalne procese i povećavaju rizik od srčanih bolesti i visokog holesterola.

“Ove namirnice mogu povećati upalne procese i dugoročno pridoneti razvoju hroničnih bolesti”, upozorava nutricionistkinja Trista Best.

Umesto prženja, zdravije alternative su pečenje, roštiljanje ili korišćenje friteze na vrući vazduh.

3. Alkohol

Alkohol može ozbiljno oštetiti jetru i povećati rizik od bolesti poput masne jetre, ciroze i raka jetre. Takođe doprinosi visokom krvnom pritisku, srčanim bolestima i slabljenju imunog sistema.

“Prekomerna konzumacija alkohola povezana je s oštećenjem jetre, srčanim bolestima i određenim vrstama raka,” ističe Best.

Srećom, danas postoje mnoge zdrave i ukusne bezalkoholne alternative.

4. Pušenje

Ovo upozorenje ne iznenađuje – dobro je poznato da cigarete skraćuju život.

“Negativni učinci pušenja na zdravlje su dobro dokumentovani, uključujući njegovu povezanost s rakom pluća, srčanim bolestima i raznim respiratornim problemima.

Prestanak pušenja smatra se jednom od najučinkovitijih mera za poboljšanje dugovečnosti i kvalitete života”, tvrdi Nanavati.

5. Hronični nedostatak sna

Nedostatak sna ometa ključne fizičke funkcije, uključujući regulaciju hormona, imunološki odgovor i staničnu obnovu. Takođe povećava nivo kortizola, hormona stresa, koji doprinosi upali i povećava rizik od hroničnih bolesti, poput srčanih bolesti, dijabetesa i neurodegenerativnih poremećaja.

Nanavati preporučuje 7-8 sati kvalitetnog sna svake noći kako bi se podržalo optimalno zdravlje i dugovečnost.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here