Umesto 690 zaposlenih u opštinskoj administraciji, ustanovama i javnim preduzećima, koliko ih je sada (bez prosvete i zdravstva), u Leposaviću će, po normativima iz Prištine moći da ostane svega 135 zaposlenih, a čak 555 radnika biće višak.
Novi normativi primenjuju se u skladu sa Briselskim sporazumom i pristankom Srbije da se lokalne samouprave na severu Kosova finansiraju iz budžeta Vlade Kosova i budu deo samoproklamovane države Kosovo.
– Radim u opštini, imam samo 20 godina radnog staža, hranim porodicu i školujem dvoje dece. Od čega ćemo živeti ako ostanem bez posla – pita se jedan od zaposlenih u opštini Leposavić. Ovakva pitanja postavljaju i radnici Centra za kulturu, biblioteke, Sportskog centra, Centra za socijalni rad, Civilne zaštite Komunalnog i drugih preduzeća….
Mnogi naglašavaju da je potpisivanjem Briselskog sporazuma napravljena velika greška, jer su Srbi na severu protiv svoje volje gurnuti pod kontrolu nezavisne države Kosovo.
– Tačno je da po kriterijumima Prištine koji važe za sve opštine na severu Kosova, "imamo pravo" na samo 135 radnika, ostali su višak, ali nema razloga za brigu, jer nikom od njih neće ostati bez posla – objašnjava Dragan Jablanović, predsednik opštine Leposavić i član Upravljačkog tima za sprovođenje Briselskog sporazuma.
Svi "prekobrojni" dobijaće plate i u naredne tri godine, ostaće na svojim radnim mestima i radiće iste poslove koje i sada rade. Plate za njih obezbeđivaće se iz posebnog fonda, "teškog" oko 10 miliona evra, koji se upravo fomira u Prištini. Računamo da će za tri godine mnogo "prekobrojnih" steći uslove za penziju, neki će možda naći drugi posao ili otići u privatnike… Nakon tri godine ponovo će se razgovarati o višku zaposlenih i tražiće se neko rešenje: da li osnivanjem nekog novog fonda za njihove plate, socijalnim programom i sl. U ovom trenutku ne znamo
Potvrđene optužnice
|