– Najkritičniji su Horgoš ka Mađarskoj i Batrovci ka Hrvatskoj. Na ulazak u Srbiju ponekad se čeka i po pet sati, i sve radimo da se to vreme što više skrati – kaže za "Vesti" Filipović.
Granični prelaz Batrovci, na primer, napravljen je kao "reverzibilni", pa svaka traka može da se koristi i za ulazak i za izlazak iz zemlje. Tako ne treba čuditi ukoliko vidite 15 traka za ulazak u zemlju i jednu za izlazak kako bi se smanjile gužve.
– U slučajevima velikih gužvi preporučujemo alternativne prelaze, prema Hrvatskoj umesto Batrovaca prelaz Šid, Sot i Bačka Palanka. Prema Mađarskoj, ukoliko je na Horgošu gužva, preporučujemo prelaze Kelebija, Bački Vinogradi, Bajmok, Đala i Bački Breg. Treba voditi računa da su Đala, Bajmok i Bački Vinogradi međugranični prelazi sa radnim vremenom od sedam do 19 sati. Sa mađarskim kolegama se dogovaramo da produžimo radno vreme do 22 sata ukoliko su gužve – objašnjava Filipović.
Na pomenutim međugraničnim prelazima mogu da prelaze samo državljani Srbije, Mađarske i država EU, kao i zemalja koje nisu članice EU, već Evropske ekonomske zone, kao što su Švajcarska, Norveška, Island, Lihtenštajn i Andora.
Kako kažu u Upravi granične policije, za izlazak iz Srbije i ulazak u Mađarsku i Hrvatsku, odnosno Evropsku uniju, često se tokom praznika čeka duže zbog drugačijih propisa, nego pri izlasku iz ovih zemalja.
– Kad je izlazak iz Srbije u pitanju, mi nemamo velike mogućnosti. Propisi EU kojoj pripadaju Mađarska i Hrvatska imaju striktne propise za ulazak i njih moraju striktno da se pridržavaju. Ponekad su kolone na našem prelazu, pa se stiče utisak da mi radimo sporije, ali nije problem kod nas, već na ulasku u EU – kažu u Upravi granične policije.