Pexels.com

Većina nas želi smisleno romantično partnerstvo u svom životu. Ipak, čak i kada sretnemo nekoga sa kim zaista želimo da se ozbiljnije zabavljamo, postoje načini na koje namerno i nenamerno možemo da sabotiramo našu vezu.

Romantična samosabotaža je obrazac samodestruktivnog ponašanja u odnosima koji ometa održavanje zdrave veze i obično dovodi do raskida. Ironično, iako želimo vezu, često je sabotiramo da bismo se zaštitili od previše zbližavanja ili povezanosti sa drugom osobom, jer kada nam je zaista stalo, raskid boli mnogo više.

Prema nalazima nedavne studije istraživača Rakel Pil i Nerine Katabiano koja je istraživala samosabotirajuće ponašanje kod 696 osoba, kako prenosi “Your Tango”, postoji pet osnovnih razloga zbog kojih možete da sabotirate svoje romantične veze. Ako primetite takvo ponašanje, zaustavite se i obratite pažnju jer ćete možda poželeti da poradite na tome da ih promenite.

1. Možda se plašite

Najčešći razlog zbog kojeg sabotiramo naše romantične veze je strah. Ovo uključuje strah od povrede, odbacivanja ili napuštanja ili opštiji strah od posvećenosti.

Na osnovu straha možete reći stvari koje sabotiraju vaše odnose kao što su: “Plašim se da će mi ponovo slomiti srce, pa odlazim pre njega”; “ne želim da se previše vezujem jer će to tek kasnije boleti”; “ne želim da dam sve od sebe jer će biti poražavajuće kada ode” …

2. Možda imate nisko samopoštovanje

Samosabotirajuća ponašanja često su motivisana negativnim samopoimanjem i niskim samopoštovanjem. Ako osećate da ne zaslužujete zdravog, povezanog partnera ili uspešnu vezu, možda ćete želeti da osujetite razvoj veze.

Na osnovu niskog samopoštovanja, možete da uhvatite sebe da govorite sledeće stvari: “Nisam dovoljno dobar niti vredan ljubavi”; “više se ne osećam samouvereno”; “nalazim razloge da odem pre nego što shvati da sam slomljen i da ga ne zaslužujem”…

3. Izgubili ste poverenje u prošlosti

Prethodne veze koje su prekinute zbog neverstva, nepoštenja i nepoverenja često dovode do samosabotaže. To dolazi iz unutrašnje pretpostavke da se nikome ne može verovati, tako da nema smisla dozvoliti sebi da se približite.

Na osnovu narušenog poverenja, možete reći sledeće: “Nikad više nikome ne verujem 100 odsto”; “danas je nemoguće pronaći nekog ko je posvećen”; “ne znam da li mogu da verujem novoj osobi, jer se poverenje uvek prekrši”…

4. Imate nerealno velika očekivanja

Imati nerealno visoka očekivanja od romantičnih odnosa – nešto poput perfekcionističkih pogleda na to kaka bi romantičan partner trebalo da bude ili verovanje u romantičnu sudbinu. To može da vas navede da odbijete partnere koji pokazuju bilo kakve neidealne kvalitete.

Na osnovu takvih, nerealnih očekivanja, možete reći sledeće: “Moje veze nikada ne odgovaraju onome što želim”; “pošto ne mogu da imam bajku, zašto se uopšte mučim”; “svi sa kojima izlazim na kraju me razočaraju”…

5. Možda vam nedostaju socijalne veštine

Ljudi često sabotiraju veze jer ne znaju šta je zaista potrebno da bi imali zdravu, uspešnu romantičnu vezu. Ovo uključuje i ponašanja koja povređuju vašu vezu jer vam nedostaje iskustvo, nefleksibilni ste, nezreli ili ste naučili da ste bespomoćni da uspostavite vezu.

Čisto na osnovu nedostatka veština veza, možete reći sledeće: “Nisam siguran kako da zaista izlazim – nemam pojma šta radim”; “ne mogu da pronađem motivaciju ili želju da nađem dobrog partnera”; “želim vezu samo ako odgovara mojim potrebama, to mora biti na moj način”…

Dobra stvar kod prepoznavanja načina na koji sabotirate veze je u tome što možete sebi da priznate da to radite, pa samim tim i da preduzmete korake da takvo ponašanje promenite. Ako prepoznate kod sebe da imate tendenciju da povredite svoje odnose na karakterističan načine, može da vam pomogne da razumete zašto to radite i da sa time prestanete pre nego što stvorite toliko neslaganja i problema u svojim odnosima da je raskid neizbežan.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here