Pet država EU koje ne priznaju nezavisnost Kosova podržalo je evropski plan i normalizaciju odnosa, ali se nisu izjasnile da li bi postizanjem sporazuma promenile stav o nepriznavanju Kosova.
Španska i kiparska vlada poručile su da neće promeniti stav o priznanju Kosova, ali da podržavaju dijalog Kosova i Srbije.
Ministarstvo spoljnih poslova Slovačke saopštilo je da podržava dijalog Kosova i Srbije, ali nije nagovestilo da li će ta zemlja priznati nezavisnost Kosova ako sporazum između Kosova i Srbije bude potpisan.
MSP Slovačke je, ne odgovarajući direktno na pitanje RTK da li će se stav Slovačke promeniti nakon eventualnog potpisivanja sporazuma 18. marta, saopštilo da od Kosova i Srbije očekuju primenu svih dosadašnjih sporazuma i konstruktivan pristup.
“Rezultat poslednjeg sastanka je važan korak ka normalizaciji odnosa Beograda i Prištine. To bi moglo biti podstrek za dalje pregovore koji vode ka pravno obavezujućem sporazumu i potpunoj normalizaciji njihovih odnosa. Od obe strane očekujemo primenu svih dosadašnjih dogovora i konstruktivan pristup u narednim rundama pregovora”, rečeno je iz Ministarstva spoljnih poslova Slovačke.
Albanska poslanica u Hrvatskom saboru Ermina Ljekaj-Prljaskaj rekla je za RTK da će Hrvatska lobirati za Kosovo kod evropskih zemalja.
– Obećali smo lobiranje hrvatske vlade u ovih pet država EU, koje još nisu priznale Kosovo. Zbog politike između Rusije i Ukrajine, može se promeniti i stav ovih pet zemalja koje trenutno ne priznaju Kosovo – rekla je Ljekaj-Prljaskaj.
Profesor međunarodnih odnosa u Holandiji Kuštrim Istrefi kaže da je problem predvideti reakciju država EU koje nisu priznale nezavisnost Kosova.
– Važno je da vlada Kosova obavesti ove zemlje da su tačke jedan i četiri francusko-nemačkog predloga tačke koje ćutke priznaju nezavisnost Kosova. Ovaj sporazum u svojim članovima sadrži veoma snažne elemente prihvatanja državljanstva u tišini. Mislim da je veoma važno da se to jasno artikuliše i da se ubede države zašto treba da priznaju državu, a da li se to može postići ili ne, to prevazilazi argumentaciju ovog sporazuma – kaže Istrefi.
Jesu li ovi ljudi čuli Kurtija koji kaže da neće formirati zajednicu srpskih opština? O čemu se dalje polemiše??? Da sada Srbi na Kosovu i Metohiji žive u miru i blagostanju već 10 godina, onda bi i Srbija razmislila o eventualnoj podršci tzv Kosova, bar ekonomski !!! Ovako je smešno trošiti vreme na apstraktne pojmove..