Ž. Marković
IZVORNI ZVUCI: Etno-grupa Gergina

U Negotinu je održan dvodnevni 15. Internacionalni festival vlaške muzike – Gergina, koji je organizovalo istoimeno udruženje za očuvanje kulture i tradicije Vlaha. Prvog dana u takmičarskom delu nastupalo je 18 učesnika i Dečji folklorni ansambl KUD “Petar Radovanović” iz Zlota, dok je drugog dana u revijalnom delu bilo 16 učesnika, a nastupali su i etno-grupa Gergina iz Negotina, Duvački orkestar Bononia iz Vidina u Bugarskoj i KUD “Vuk Karadžić” iz Stamnice kod Petrovca na Mlavi.

U takmičarskom delu nastupilo je sedam mladih vokalnih solistkinja iz Osanice, Zlota, Zaječara, Korbova, Dubočana, Kupuzišta i Dubove iz Rumunije i 11 instrumentalista na harmonici, duduku, saksofonu, klarinetu, fruli i trubi, koji su došli iz Bučja, Urovice, Prahova, Osanice, Duboke, Osnića, Topolnice, Kladova, Velike Vrbice, Bora i Klokočevca. Oni su se nadmetali za najboljeg vokalnog solistu, najboljeg instrumentalistu, najboljeg izvođača vlaške muzike van Srbije i najboljeg takmičara festivala koji dobija plaketu “Božidar Janucić”.

Sačuvano od zaborava

Pred prepunom salom program je otvorila Vladica Dinulović iz Kobišnice izvodeći na listu kompoziciju “Gergina, Gergina”. Festivalu su prisustvovali predstavnici Opštine Negotin i Crkvene opštine Negotin, a u publici je bilo i puno naših ljudi iz dijaspore. Prvog dana izvođače je pratio orkestar Bobana Pecića, a drugog orkestar Slobodana Pecića.

– Ovo je naš 15. u nizu festivala, kojima želimo da na tradicionalnu muzičku mobu okupimo svu sačuvanu vlašku muzičku kulturu, njene zvuke i odjeke i prenesemo ih svetu. Organizovanjem festivala vlaške muzike želimo da osvežimo osećanje na tradicionalne, izvorne, instrumentalne i vokalne zvuke našeg kraja. Vlaška muzika i kultura već dugo i snažno žive u ovom kulturno slojevitom prostoru Negotinske Krajine. Svako područje, pa i ovo naše, ima osobena muzička i folklorna obeležja, stvarana i od zaborava čuvana vekovima – izjavio je za “Vesti” prim. dr Siniša Čelojević, predsednik Gergine, udruženja za očuvanje kulture i tradicije Vlaha.

Kao nekad

O festivalu je posebno nadahnuto govorio dr Dimitrije Golemović, etnomuzikolog i kompozitor.

– Čitav život Vlaha je pesma, igra i svirka, čemu smo ovde i svedočili. Puno muzike, puno mladosti, što je i zalog za budućnost. Vlaška muzika neće nestati, nego će živeti skoro intenzivno kako je živela u vreme kada se kopalo, žnjelo, svadbovalo, pa se i sviralo kada se ide na sahranu i pomanu – kaže Golemović.

Pred publikom su se našli i neki od ranijih pobednika Gergine, dobitnici plakete “Božidar Janucić” poput vokalne solistkinje Anastasije Todorović i violiniste Nikole Prvulovića, a svi u sali su uživali u nastupima kavaliste i gajdaša Milana Ducića iz Zaječara, frulaša Stefana Radovanovića iz Bora, vokalnih solistkinja Dragane Jeremić i Danijele Pražić iz Kladova, Nikoline Pražić iz Korbova, harmonikašice Danijele Predić iz Kučeva i drugih izvođača.

GOSTI IZ BUGARSKE: Duvački orkestar Bononia
KUD “Petar Radovanović” iz Stamnice
ODJEKIVALE SU I GAJDE: Milan Ducić iz Zaječara
Novica Janošević
Nikolina Pražić iz Korbova kod Kladova
VIRTUOZ IZ MOKRANJA: Slobodan Pecić
ČETVORO NAJBOLJIH: Marina, Stefan, Eleonora i Ljubomir
POBEDNIK 11. FESTIVALA: Nikola Prvulović iz Negotina
PUNA SALA: Publika uživala u nastupima

Pobednici i žiri

Najbolji takmičar je Ljubomir Handel iz Urovice. Njemu je pripalo odličje koje nosi ime velikog violiniste Božidara Janucića. Najbolji instrumentalista ove godine je Stefan Mladenović iz Kladova. Među vlaškim pevačima najbolja je bila Marina Marić iz Osanice kod Žagubice. Za najbolju vokalnu solistkinju izvan Srbije je bila proglašena Eleonora Medana Piržan iz Dubove u Rumuniji.

Njih je izabrao stručni žiri koji su činili prof. dr Dimitrije Golemović, etnomuzikolog i kompozitor, Marija Vitas, etnomuzikološkinja, i Maja Stojanović, profesorka Umetničke škole “Stevan Mokranjac” u Negotinu.

– Nisam očekivala da ću dobiti ovu prestižnu nagradu i stvarno sam oduševljena. Večeras sam pevala vlašku pesmu “Joanje, Joanje”, a pevanjem se bavim desetak godina – kaže Marina Marić.

Imamo budućnost

Novica Janošević, predsednik Nacionalnog saveta Vlaha, ističe da mu je veoma drago što deca čuvaju nacionalnu kulturu.

– Ovo što vidimo i čujemo je dokaz da ne treba da brinemo za budućnost, jer će se naša kultura sačuvati, a naš vlaški narod opstati. Mi smo jedno kulturno bogatstvo u mozaiku različitih kultura Republike Srbije i to je ono što ima nemerljivu vrednost za jednu državu – kaže Janošević.

Svira iz duše

Ljubomir Handel iz Urovice kod Negotina je ovogodišnji nosilac plakete koja nosi ime poznatog violiniste Božidara Janucića.

UČIO OD OCA: Ljubomir Handel

– Sviram trubu od sedme godine. Najviše sam učio od svog oca, ali i od pokojnog i vrsnog trubača Ljubodraga Radulovića iz Urovice. Zavoleo sam ovaj instrument, a i vlašku muziku, zato što kad sviram osećam bol, što se kaže, sviram iz duše. Ono što osećam to sviram i uz vežbanje sve može da se savlada – izjavio je veoma talentovani trubač Ljubomir Handel, rodom iz Urovice kod Negotina, ovogodišnji nosilac odličja poznatog violiniste Božidara Janucić.

Zavoleo saksofon

Najbolje ocenjeni instrumentalista na festivalu je saksofonista Stefan Mladenović iz Kladova koji kaže da je konkurencija bila veoma jaka.

– Iznenađen sam prvim mestom i ako sam se dobro spremao. Poznati saksofonista Predrag Janković Peda me pripremao za festival, a ritmički Dejan Šolkotović Šoki i veoma sam im zahvalan. Inače, za saksofon sam se opredelio jer brat svira trubu. Sada se ne kajem što sam izabrao ovaj instrument i baš sam ga zavoleo – kaže Stefan Mladenović iz Kladova.

Pokrovitelji

Generalni pokrovitelji festivala su bili Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Opština Negotin, Eliksir Prahovo, Serbia Zi Jin Copper DOO Bor, Nikolić Prevoz, SB Interservices i Organizacija za kolektivno ostvarivanje prava interpretatora. Dok su suorganizatori bili Dom kulture ‘Stevan Mokranjac”, Turistička organizacija i Muzej Krajina, svi iz Negotina.

Dugogodišnji generalni pokrovitelj firma SB Interservices Stojana Antonijevića iz Pariza, priredila je prijatno iznenađenje i Ljubomiru Handlu darivala produženi vikend za dve osobe u francuskoj prestonici.

Da ostane trag za nama

– Izuzetno sam zadovoljan i srećan što smo organizovali jedan od možda najuspešnijih festivala do sada. Imali smo veliki broj izuzetnih takmičara, a i revijalno veče je imalo kvalitetne izvođače i zvezde vlaške muzike. Zahvaljujem svima koji doprinose da naš festival iz godine u godinu bude sve bolji. Hvala i publici što ceni prave izvođače. Odmah počinjemo pripreme za Gerginu 2025 i nastojaćemo da dovedemo Vlahe ne samo iz Srbije, već sa čitavog Balkana. Pripremamo nove knjige i kompakt diskove jer nam je cilj da sačuvamo naše blago, tu našu kulturnu baštinu, da ostane trag za nama – kaže dr Siniša Čelojević.

Siniša Čelojević

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here