Do sada nije bilo odgovora kijevskog režima u vezi sa ruskim predlogom o direktnim pregovorima, izjavio je danas portparol ruskog predsedništva Dmitrij Peskov.
– Do danas nismo čuli nikakav odgovor kijevskog režima – rekao je Peskov novinarima, prenosi agencija RIA Novosti.
Prema njegovim rečima Moskva nema pojma da li će se Kijev pridružiti prekidu vatre povodom 80. godišnjice Pobede u Drugom svetskom ratu koja je najavljena po odluci predsednika Putina.
Ruski lider je proglasio prekid vatre tokom dana obeležavanja 80. godišnjice Pobede – od ponoći 7. na 8. maj do ponoći 10. na 11. maj, a Kremlj je u ponedeljak saopštio da će sve ruske vojne operacije biti obustavljene tokom ovog perioda.
– Predsednik (Ruske Federacije) Putin pokazao je gest dobre volje i juče objavio da će biti proglašen privremeni prekid vatre za proslavu Dana pobede. Nismo čuli reakciju od kijevskog režima. Još uvek je veoma teško razumeti da li će se kijevski režim pridružiti tome ili ne – rekao je Peskov novinarima.
On je rekao da su interesi za ulazak u mirovne pregovore primarni, iako, kako je ukazao, zaista postoje pravna pitanja vezana za legitimitet Vladimira Zelenskog.
– Predloga Kijeva o obustavi vatre na 30 dana je nemoguć bez rešavanja svih važnih nijansi. Bez odgovora ta pitanja teško je ići na tako dugoročno primirje. Predsednik Putin je i o tome govorio, moramo svaki put da se setimo njegovih reči – rekao je Peskov.
Osvrnuvši se na saopštenje Centralne vojne komisije Radničke partije Severne Koreje (DNRK) o učešću jedinica severnokorejske vojske na strani Rusije protiv ukrajinskih snaga u ruskoj Kurskoj oblasti, Peskov je rekao da se ne može isključiti mogućnost da će ruski predsednik Putin nagraditi borce DNRK koji su se istakli u Kurskoj oblasti.
– Još ne znam za ove planove, ali se to naravno ne može isključiti – odgovorio je Peskov na pitanje novinara.
Predsednik Putin je ranije zahvalio jedinicama vojske DNRK koje su učestvovale u vojnim operacijama u Kurskoj oblasti u istakao herojstvo severnokorejskih vojnika, visok nivo obučenosti i posvećenosti.