Ako nemate vremena baš da trenirate – bavite se nekim sportom, idete u teretanu ili na trčanje – učinite nešto dobro za svoje zdravlje i pešačite kada god je to moguće. Možda pešačenje nije zamena za trening, ali je svakako bolje da hodate, nego da sedite kod kuće i žalite se kako nemate vremena da trenirate.
Pored toga, što više šetate, bićete bolje raspoloženi. Studija sprovedena u Centru za ishranu i fizičku aktivnost na Univerzitetu East Anglia, pokazala je da su ljudi koji duže vremena provode napolju, šetajući ili vozeći bicikl, raspoloženiji i bolje pamte.
Dakle, možda vam baš pešačenje do posla pomogne da smislite rešenje za problem koji vas muči već danima. Istraživanje sprovedeno na Stenford univerzitetu pokazalo je da su učesnici koji su hodali smišljali kreativnija rešenja, u odnosu na one koji su sedeli.
Ako sve ovo nije bilo dovoljno da odlučite da češće pešačite, možda će presuditi informacija da na taj način umanjujete rizik obolevanja od hroničnih bolesti.
Pešačenje i vožnja bicikla povezani su sa smanjenim rizikom od dijabetesa, pokazala je studija američkog Magazina preventivne medicine. Takođe, istraživanje je pokazalo da hodanje umanjuje rizik od visokog krvnog pritiska.
Ako imate genetske predispozicije da postanete gojazni, put pod noge. Studija sprovedena na Harvard univerzitetu pokazala je da je hodanjem moguće dvostruko umanjiti genetske predispozicije za gojaznost. Studija sa Univerziteta u Kvebeku takođe je pokazala da je šetnja odlična za topljenje viška masti u telu, ali da biste zaista maksimalno iskoristili sve pozitivne strane hodanja, potrebno je da dnevno napravite oko 10.000 koraka!