M. Karović
ODLIČNO SE PRODAJE: Perun najnoviji domaći artiljerijski sistem

Na 11. međunarodnom sajmu naoružanja i vojne opreme Partner 2023 u Beogradu, na kojem izlaže 154 izlagača iz 18 zemalja, srpska namenska industrija predstavila se brojnim novitetima od kojih su neka u rangu “naučne fantastike” ili vojne tehnologije koja se povezuje isključivo sa najmoćnijim zemljama sveta.

To se posebno odnosi na dalekometnu artiljeriju, unapređene serije dronova, ali i nove generacije opreme za specijalne jedinice u kojima su i stelt – nevidljive maskirne uniforme i prekrivke za tenkove i borbena vozila!

Prekrivka tenkove čini nevidljivima

– Srbija i njena namenska industrija su po mnogo čemu uveliko u 21. veku – poručuje Miloš Novaković, koordinator odeljenja za razvoj Jugoimport SDPR.

Novaković je član projektnog tima koji je razvio potpuni hit ovogodišnjeg sajma naoružanja – peruna – najnoviji domaći artiljerijski sistem nove generacije.

– Sinoć smo ga dovezli iz fabrike i mada još nije zvanično krenula njegova proizvodnja, za ova 24 časa smo ga prodali koliko nora u prethodnih 18 godina – ne krije zadovoljstvo Novaković.

Miloš Novaković

I ima razloga za to. Perun ili stručno nora B-52 NG je apgrejtovana verzija samohodne haubice kalibra 155 mm sa dometom koji može biti i veći od 50 kilometara. S tom razlikom što je sada trostruko ubojitiji i pritom više ne zavisi samo od jednog tipa municije!

– Umesto dosadašnjih 12 projektila u automatskom punjaču je sada 30 projektila, a bitna dodatna karakteristika je da koristi modularna barutna punjenja što faktički znači da perun nije ograničen jednim tipom municije, već postaje upotrebljivo oruđe na globalnom nivou zato što mogu da ga koriste sve armije sveta, i to koristeći svoju standardnu municiju od 155 milimetara – otkriva Novaković i dodaje da je bitna novina celog sistema i automatski punjač koji ujedno ima i funkciju automatskog kodiranja upaljača projektila, što omogućava da se pre ubacivanja projektila u cev može kodirati razdaljina ili odloženo dejstvo, što daleko pospešuje razornu moć municije.

Novaković naglašava da je jedna od značajnih novosti što je sistemom perun omogućeno korišćenje i “smart projektila”.

– Razvoj peruna je trajao pet godina, a najviše iskustava i kasnije modifikacije usledile su posle testiranja nore u Arizoni 2021. Da smo pre dve godine razvili peruna i sa njim otišli u SAD, verovatno bismo Americi prodali par desetina hiljada komada – ističe predstavnik Jugoimport SDPR.

Da je Srbija uveliko u 21. veku kada je reč o inovacijama u oblasti vojne industrije pokazuje i Jumko iz Vranja.

Srpski specijalci će već od sledeće godine biti opremljeni uniformama koje će ih ne samo štititi, već zbog materijala koji se koristi – činiti nevidljivima na bojnom polju.

– Borbeni kompleti za naše specijalce, T19 P i T18 P su po svim karakteristikama uniforme za 21. vek. Nešto slično imaju samo američke snage, ali mi smo uspeli da objedinimo iskustva iz vodećih armija sveta, pa mislim da su naše uniforme i bolje i sigurnije – ističe Branislav Trajković, generalni direktor Jumka iz Vranja.

Branislav Trajković

Oba kompleta borbenih uniformi sadrže najsavremenije materijale koji daju nivo zaštite od tri do četiri plus, uključujući i novi šlem koji je u rangu zaštite 3 A, a pritom je pola kilograma lakši do postojećih.

– Naši specijalci će biti opremljeni i maskirnim uniformama, kao i prekrivkama za tenkove i borbena vozila koja će ih štititi ne samo od infrared sistema osmatranja, već i od radara. Faktički će za neprijatelja postati nevidljivi. I ne samo to. Na ovom sajmu smo predstavili i maskirne komplete za snajperiste i izviđače koje su zahvaljujući materijalima i novim tehnologijama sposobne da menjaju svoju boju u zavisnosti od godišnjeg doba ili okruženja. Započeli smo razvoj i cevi od kompozitnih materijala koje mogu da se koriste za zolje ili ose, a karakteriše ih lakoća i višekratnost u upotrebi – nabraja Trajković.

On ističe da ništa od toga ne bi bilo moguće da iza Jumka i ideja menadžmenta nije stala država.

– Jumko je bio na kolenima, ali od 2014. godine kada nas je predsednik Srbije prvi put posetio pa sve do danas, svake godine smo sve bolji i bolji. Od firme koja se prepoznavala po štrajkovima, danas imamo 2.500 zadovoljnih radnika i nastavićemo da se razvijamo – poručuje direktor Jumka.

Na sajmu je 154 izlagača iz 18 zemalja
DALEK DOMET: Zastavin mitraljez
Nova oprema za snajperiste i izviđače

Brojni noviteti

Srpska namenska industrija je prikazala više od 170 različitih tipova krupnih sredstava naoružanja, od kojih je 27 grupa noviteta koje su razvili Vojnotehnički institut i grupacija odbrambene industrije u državnom vlasništvu.

Među novitetima koji su zavredili pažnju su i unapređene serije verzija familija točkaša borbenih vozila – lazara 3M, miloša, MRAP-a, BoV-a, modernizovanog BVP M 80a B2 i tenka M 84 AS2.

Ministar odbrane Miloš Vučević je na otvaranju ukazao da je između dva sajma u naoružanje Vojske Srbije uvedeno 70 novih sredstava, od čega su 22 u serijskoj proizvodnji. Do kraja godine, naveo je Vučević, još 23 nova sredstva će biti uvrštena u arsenal Vojske Srbije.

MODERNIZUJEMO VOJSKU: Ministar Vučević na otvaranju sajma

Mine za dronove

Krušik iz Valjeva je na svetskom tržištu prepoznatljiv brend kada je reč o minobacačkim minama, a Nikola Đurović, šef prodaje i marketinga ove fabrike namenske industrije, kaže da prate svetske trendove.

– Počeli smo proizvodnju mina za dronove i razornih mina dužeg dometa, a novina su termobarične mine od 120 milimetara. Dronovi su definitivno zagospodarili ratištima i otuda i veća potražnja za sredstvima koja mogu da nose – ističe Đurović i otkriva da Krušik uveliko razvija “raketizirane mine” – koje će biti nešto između klasičnih mina i raketa.

Nikola Đurović
SVETSKI BREND: Krušikova mina

Snajperi i mitraljezi

Zastava oružje iz Kragujevca uveliko snabdeva Vojsku Srbije i MUP automatskim oružjem u kalibrima 7,62 i 5,5 milimetara, a odnedavno je u naoružanje vojske uvrštena i njihova modularna puška u kalibrima 7,62 i 6,5 milimetara. Ono što uveliko razvijaju i što je već u fazi ispitivanja su modifikovane snajperske puške MO 7 u kalibru 338 magnum i dalekometna puška M 12 u kalibru 12,7 mm koje će ubuduće imati mogućnost korišćenja najsavremenijih optičkih i drugih pomagala.

– Glavna novina za M 12 je preklapajući kundak koji ne samo da olakšava transport, već i manipulaciju puškom. Novina je i kraća cev, s tim što su domet od 1,7 kilometara i efekti ostali isti – otkriva Snežana Arsenijević, rukovodilac Biroa za marketing, istraživanje i promociju Zastava oružja.

U poslednjoj fazi ispitivanja u Vojsci Srbije su i mitraljez M 84 M koji će umesto drvenog kundaka imati polimerni ojačan staklenim vlaknima, ali i posebnu šinu na kojoj je moguća montaža najrazličitije prateće opreme koja se zahteva u određenim taktičkim uslovima.

Takođe, Vojska Srbije ubrzano funkcionalno ispituje karakteristike mitraljeza kalibra 12,7 milimetara koji se već ugrađuje na vozila, a trebalo bi da sa postoljem bude uvršten i u pešadijsko naoružanje.

– Kod streljačkog naoružanja prepoznatljivi smo po službenim pištoljima u kalibru devet milimetara parabelum: CZ 999 i EZ 9, a razvijamo radnu verziju EZ 9 A koja će moći da koristi obeležavajuću trening municiju. Kod ovog standardnog službenog pištolja je moguće zameniti cev i staviti umetak koji omogućava korišćenje trening municije, čime dobijate oružje koje ispunjava sve zahteve trenažnog procesa u realnim uslovima – kaže Arsenijevićeva.

Ona dodaje da je prezadovoljna prvim danima sajma.

– Ako se po jutru dan poznaje, onda će ovaj sajam opravdati sva naša očekivanja. Imamo puno posetilaca na štandu, mnogo zakazanih sastanaka i poseta stranih delegacija – ističe direktorka marketinga Zastava oružja.

Nova mladost maljutke

Sredinom prošlog veka maljutke su bile nezamenjive na bojnom polju, a stručnjaci Vojno-tehničkog instituta su uspeli da im podare – novu mladost. Najzaslužniji za to je Nenad Cakić, rukovodilac projekta modifikovane maljutke Vojno-tehničkog instituta, koji svu slavu pripisuje “timskom duhu”.

– VTI je ove godine predstavila više novih projekata kada je reč o bespilotnim letelicama i njihovom naoružavanju, ali i programima usavršavanja borbenih kupola i borbenih vozila pešadije. Jedan od noviteta je poluautomatski sistem vođenja modifikovanih maljutki, i to kroz dva projekta: Maliutka 2T sa tandemskom kumulativnom bojnom glavom i Maliutka 2F sa termobaričnom bojnom glavom – ističe Cakić.

On objašnjava da ovde nije reč o vrhunskoj hajtek tehnologiji, već o modifikacijama koje su omogućile “novi život” maljutki.

– Vojska Srbije, ali i druge armije sveta imaju veliki broj stokova ovog naoružanja, a u današnje vreme nijedna država nema taj luksuz da se oslobađa tih viškova, posebno što sa ovim modifikacijama omogućava njihovu jednostavnu primenu kako u neutralisanju neprijateljskih položaja, tako i u onesposobljavanju vozila sa aktivnim oklopom – priča Cakić i objašnjava da je u rukovanju starim maljutkama trebala odlična uvežbanost strelca, a sa novim sistemom to je moguće savladati za svega nekoliko časova.

– Sada je dovoljno da strelac končanicom označi cilj ili da ga ukoliko je u pokretu prati, a sistem odrađuje sve ostalo. Mada je reč o starim raketama, one su genijalno konstruisane i još nisu za bacanje. To su već prepoznale mnoge armije sveta koje nemaju novca za izuzetno skupe, napredne tehnologije – poručuju iz VTI.

MODIFIKOVANE: Maljutke imaju nove bojeve glave

Precizni blek

Jugoimport SDPR je na ovogodišnjem sajmu ponudio još jedan vrhunski proizvod za 21. vek – žirostabilisanu daljinski upravljanu borbenu stanicu blek.

– Zavisno u kom scenariju je potrebno, ova stanica može da rukovodi topom 30 milimetara ili mitraljezom 12,7 milimetara. Ovaj sistem je namenjen za osmatranje okruženja, a komandir preko kompjutera bira koju zonu želi da nadgleda, a zatim da jednim klikom ceo sistem prebaci na režim gađanja, a uz pomoć opti-elektronike zumira ciljeve. Ove daljinske borbene stanice će imati široku primenu, a prvo će se montirati na miloše i lazare. Daljinski upravljane stanice se razvijaju u prethodnih desetak godina, a ovo je najnovija verzija na kojoj su rešena mnoga tehnička pitanja za koja se u periodu eksplatacije ispostavilo da treba da poboljšaju njihova pouzdanost, bezbednost, i pre svega preciznost. Ovo je prva daljinsko upravljena stanica koja ima visok procenat pogodataka iz vozila u pokretu – naglašava Miloš Novaković, koordinator odeljenja za razvoj Jugoimport SDPR.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here