Mets Person upozorava da će u međuvremenu biti uvedene restrikcije prava na rad za građane Srbije u EU.
– Srbija će biti kolateralna šteta prethodnih pridruživanja. Ne odobravam to, ali stvari idu u tom pravcu – kaže Person za Blic i naglašava da je uveren da će Velika Britanija ne samo ostati u EU nego i nastaviti da bude jedan od najvećih zagovornika politike proširenja.
Na pitanje da li će kriza u odnosima Rusije i EU moći uskoro da se reši, Person objašnjava da se Rusija ne oseća komotno što joj se Zapad sve više približava i ulazi u njen prostor.
– Smatram da je kriza u Ukrajini samo taktička i kratkoročna igra Putina i da će ubrzo doći do smirivanja. Što se tiče Krima, to je završeno. Pitanje je šta će se dogoditi sa istočnom Ukrajinom i kako će Putin da se iz toga izvuče, a da istovremeno sačuva svoj imidž. Za dve-tri godine očekujem da se potpuno normalizuju odnosi Rusije i EU i budu kao pre sadašnje krize, kaže Person i prognozira opstanak EU.
– Rizik da neće i da će se raspasti u narednih deset godina, jer bi Ujedinjeno Kraljevstvo moglo da je napusti, procenjujem na 20 odsto. Smatram da će se i Srbija i Crna Gora pridružiti EU i samo je pitanje kada i kakva će Unija biti u tom trenutku. Mnogo je izazova koje treba prevazići da bi se do toga došlo. Pre svega, pitanje je da li će opstati evrozona i da li ćemo imati zdravu ekonomiju, kao i da li će Velika Britanija ostati u njoj.
Kad će Srbija doći u priliku da se pridruži EU?
– Nije potrebno da se reformiše samo Srbija. To mora da uradi i EU i da postane manje birokratska. Ako se Unija reformiše, onda bi Srbija mogla da počne sa procesom ulaska za, recimo, 12 godina.
Komesar Han je zatražio da se Beograd pridruži sankcijama protiv Rusije?
– EU bi volela da Beograd jasno stane na njenu stranu, protiv Rusije, što bi bilo jako teško za Srbiju i razumem odluku Srbije da se u ovom trenutku ne svrstava na jednu stranu. Međutim, dolazak Vladimira Putina 16. oktobra u Beograd stvoriće kompleksnu situaciju.
Kako će EU na to reagovati?
– Biće mnogo podignutih obrva, mogu da zamislim kritike, pogotovo zato što se organizuje velika vojna parada. U EU neće to odobravati i Srbiji će biti potrebno mnogo političke umešnosti da objasni. Mislim da bi Unija trebalo da se potrudi da sve to razume, posebno specijalne odnose koje Srbija ima sa Rusijom. Takođe bi mogli da razumeju da javnost u Srbiji nije baš oduševljena kad čuje naredbodavni ton i da se Srbiji naređuje šta bi tačno trebalo da uradi. EU bi trebalo da bude opreznija i da pazi kako se obraća Srbiji.