EPA-EFE
Američki vojnici

“Volstrit džurnal” objavio je da se SAD suočavaju sa nestašicom raketa presretača zbog povećane potražnje, što izaziva zabrinutost za američku spremnost da odgovori na ratove na Bliskom istoku i u Evropi, kao i zabrinutost u pogledu spremnosti američke vojske na Pacifiku.

Rešavanje problema nestašice postalo je hitnije nakon poslednjih izraelskih napada na Iran, jer američki zvaničnici strahuju da bi potez Tel Aviva mogao dovesti do novog odgovora Teherana. Ministarstvo odbrane kaže da ne objavljuje javno informacije o svojim zalihama jer su te informacije poverljive i mogao bi ih iskoristiti Iran i njegovi agenti.

Konvencionalne rakete, koje se obično lansiraju sa brodova, su među najčešće korištenim raketama presretačima, a SAD su ih koristile u odbrani Izraela. Neophodne su za sprečavanje napada Huta na zapadne brodove u Crvenom moru. SAD su lansirale više od 100 ovih raketa od napada na Izrael 7. oktobra 2023. godine.

Intenzivna upotreba izaziva zabrinutost

“Volstrit džurnal” ističe da intenzivna upotreba Pentagonovih ograničenih zaliha raketa presretača izaziva zabrinutost za sposobnost SAD i njihovih saveznika da održe korak s neočekivano velikom potražnjom, koja je rezultat ratova na Bliskom istoku i u Ukrajini. Pentagon strahuje da će njegove zalihe nestati brže nego što će moći da ih nadoknadi.

Elijas Jusif, zamenik direktora Programa konvencionalne odbrane (CDP) u Centru Stimson u Vašingtonu navodi: „SAD nisu razvile odbrambenu industrijsku bazu namenjenu za rat iscrpljivanja u Evropi i na Bliskom istoku, uz ispunjavanje sopstvenih standarda pripravnosti.“

Teška proizvodnja

Ministar mornarice Karlos Del Toro je u maju obavestio zakonodavce da vrši pritisak na industriju da poveća proizvodnju konvencionalnih raketa jer su SAD rasporedile mnoge rakete presretače na Bliskom istoku. Rekao je da postoji „neko povećanje“ u proizvodnji dve vrste konvencionalnih raketa, ali je priznao postojanje poteškoće u povećanju proizvodnje, i dodao: „Što je raketa naprednija, to ju je teže proizvesti.“

Sjedinjene Američke Države su poslednjih godina napravile zalihe raketa presretača, ali su tokom rata na Bliskom istoku svakog meseca ispaljivane desetine raketa, što proizvodni kapaciteti ne mogu da prate, prema rečima analitičara i odbrambenih zvaničnika.

Skupoća

Otkako je prošle godine počeo izraelski rat u Gazi, američki brodovi su ispalili rakete presretače vredne više od 1,8 milijardi dolara kako bi sprečili projektile da stignu do Izraela i brodova koji plove Crvenim morem – prema podacima mornarice – te često ispaljuju dva presretača prema svakom projektilu kako bi osigurali da bude pogođen.

Jedan zvaničnik u Kongresu je rekao: „Ova municija je skupa za obaranje slabih projektila Huta, a za nadoknadu svake rakete presretača potrebni su meseci.“ Dodao je da jedna konvencionalna raketa košta milione dolara, što znači da je reč o skupom načinu obaranja projektila proizvedenih u Iranu, koji koštaju mnogo manje.

Mark Montgomeri, penzionisani admiral i viši direktor Fondacije za odbranu demokratija (FDD), rekao je da intenzivna upotreba raketa presretača na Bliskom istoku dovodi u pitanje sposobnost Pentagona da se bori na Pacifiku.

Dodao je: „Trošimo iznos koji je trebalo da bude dovoljan za konvencionalne rakete tokom čitave godine, koje su predviđene da budu deo našeg naoružanja za moguće sukobe sa Kinom. Tako smo umanjili spremnost mornarice za operacije na Pacifiku sto posto.“

1 COMMENT

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here