Kina će u trgovini sa Rusijom koristiti “sigurnu i kredibilnu” valutu, istakao je danas Ćin Gang, novi ministar inostranih poslova druge najveće ekonomije sveta, na svojoj prvoj konferenciji za novinare, prenosi “Saut Čajna Morning Post”.
– Mi ćemo koristiti bilo koju valutu koja je laka za korišćenje… Globalnu valutu ne treba koristiti kao adut za jednostrane sankcije, a još manje kao paravan za maltretiranje i prunudu – dodao je Ćin, inače nekadašnji ambasador Kine u SAD, u obraćanju medijima na marginama Nacionalnog kongresa.
Ovaj stav Ćin je izneo nakon novinarskog pitanja: “Koju valutu bi Kina i Rusija trebalo da koriste u bilateralnoj trgovini?”, javio je kineski dnevnik na engleskom “Global Tajms”.
Inače, Kina i Rusija su lane ostvarile ukupnu bilateralnu trgovinsku saradnju vrednu oko 190 milijardi dolara. Kineski juan je u februaru dostigao status najtrgovanije valute na berzi na ključnoj ruskoj berzi u Moskvi. Prošlog meseca, transakcije u juanima na moskovskoj berzi dostigle su vrednost od 1,48 milijardi rubalja (19,6 milijardi dolara) i činile gotovo 40 odsto svih valutnih transakcija, dok je 38 odsto obavljeno u američkim dolarima, a 21,2 odsto u evrima.
U međuvremenu, Irak – jedan od vodećih proizvođača nafte u sastavu OPEK-a je u februaru najavio da se okreće juanu, kako bi izmirio uvoz iz Kine. Saudijska Arabija – vodeći svetski proizvođač nafte je na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu krajem januara, nagovestila otvorenost ka ne – dolarskim petrotransakcijama.
Koliko prošlog septembra, Kina je predložila finansijskim institucijama Mongolije i Rusije da se pridruže prekograničnom međubankarskom plaćanju utemeljenom na juanu, kako bi izgradile snažniji finansijski bedem u regionu, podsećaju kineski mediji.