Sticanje dodatnih prihoda i pametno upravljanje novcem postaju sve važniji aspekti finansijskog planiranja. U današnje vreme postoji mnogo mogućnosti za investiranje, a među pet najčešćih načina ulaganja ističu se kupovina nekretnina, štednja u banci, životno osiguranje, kupovina akcija i investiranje u alternativne investicione fondove.
Prema dostupnim podacima, građani Srbije tradicionalno najviše ulažu u nekretnine, smatrajući ih sigurnim načinom čuvanja kapitala. Ipak, u poslednje vreme sve više raste interesovanje za alternativne investicione fondove, što je opcija koja omogućava veći stepen fleksibilnosti i bolje prinose.
Nekretnine kao investicija – siguran prinos ili dugoročan izazov?
U Srbiji, ulaganje u nekretnine tradicionalno predstavlja jedan od najzastupljenijih oblika pasivnog prihodovanja. Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda, u našoj zemlji je u 2023. ukupno obavljeno 121.627 kupoprodaja na tržištu nepokretnosti, što je za 15,7 odsto više u odnosu na 2019, pre izbijanja pandemije koronavirusa.
Vrednost nekretnina po pravilu raste, a mogućnost izdavanja donosi pasivan prihod. Međutim, da li je zaista tako? Ovakvo investiranje ne dopušta da se zavalite u fotelju dok vaši prihodi rastu, budući da uređivanje i iznajmljivanje stana, kuće ili zgrade zahteva vašu pažnju i vreme.
Dodatno, za ulaganje u nekretnine potrebna su vam značajna početna sredstva, a proces kupovine, održavanja, iznajmljivanja i eventualne prodaje može biti dugotrajan i komplikovan. U Srbiji, da bi se isplatilo ulaganje u stanove i kuće i dobio povraćaj investicije od prosečne rente, potrebno je da prođe 15 do 20 godina.
Osim toga, tržište nekretnina nije uvek predvidivo – ekonomske krize mogu uticati na pad cena, što značajno usporava povrat investicije. Imajući u vidu da usled ekonomskih previranja može doći do promena na tržištu nekretnina, diversifikacija, odnosno raspodela ulaganja, je ključna, ukoliko želite stabilne i sigurne prinose.
Životno osiguranje – dugoročna sigurnost za vas i vašu porodicu
Prema podacima Narodne banke Srbije iz 2023. godine, životna osiguranja u Srbiji uglavnom kupuju osobe u tridesetim godinama koje su postale roditelji. Pored osnovne zaštitne funkcije, polise životnog osiguranja često nude i štedne komponente, omogućavajući osiguranicima da akumuliraju kapital tokom vremena.
Ovaj oblik ulaganja posebno je značajan za one koji žele da obezbede finansijsku sigurnost svojim najbližima. Ipak, ukupna premija osiguranja (i životnih i neživotnih) u poslednjoj deceniji u Srbiji zapravo se ne pomera sa cifre od 1,8 odsto bruto domaćeg proizvoda.
Jedna od najvećih mana ovog načina investiranja je manji povrat na uložena sredstva u poređenju sa drugim investicionim opcijama, dok razumevanje svih aspekata i uslova osiguranja može biti složeno i zahtevno.
U moru različitih ponuda potrebno je da pronađete polisu koja najviše odgovara vašim potrebama. Sredstva mogu da se podignu tek nakon mnogo godina, što zavisi od ugovora sa osiguravajućom kućom, a maksimalna starosna granica varira i može biti od 65 do 75 godina.
Štednja u banci – siguran, ali ograničen prinos
Bankarska štednja je jedan od najkonzervativnijih i najčešćih načina ulaganja. Depoziti su osigurani samo do iznosa od 50.000 evra, a sve više od toga izloženo je riziku od uspeha poslovanja banke.
Kamatne stope na oročenu štednju su godinama u padu i kreću se oko 2,00 odsto za evre na godišnjem nivou, pa ako vaš novac samo stoji u banci, bez odgovarajuće kamate, svake godine više novca izgubite nego što dobijete zbog inflacije. S obzirom na to da ovogodišnja inflacija iznosi 4,5 odsto, to znači da je realna vrednost vaše ušteđevine opala.
Alternativni investicioni fondovi – prilika za diversifikaciju i veće prinose
Iako štednja u banci deluje kao sigurna opcija, njene kamate često su niske u poređenju sa alternativnim investicionim fondovima, koji istorijski donose prinos između 11 i 20 odsto godišnje.
Sredstva iz alternativnog fonda možete da podignete kad god želite, što je prednost u odnosu na nekretnine i životno osiguranje, budući da brže raspolažete novcem. Međutim, ukoliko ulaganjem u alternativni investicioni fond želite da ostvarite i značajne poreske olakšice, sredstva vam mogu biti na raspolaganju nakon tri kalendarske godine, u skladu sa Zakonom o porezu na dohodak građana.
Takođe, ovaj način investiranja nudi fleksibilnost u odnosu na ulaganje u nekretnine, gde je kapital dugoročno vezan. Još jedna bitna prednost je i komfor za korisnika čijim parama upravlja portfolio menadžer, u odnosu na samostalnu kupovinu akcija.
Zapravo, alternativni investicioni fondovi funkcionišu po principu kupovine investicionih jedinica – investitori ulažu svoja sredstva, a društvo za upravljanje taj novac ulaže dalje i ostvaruje prinos.
Za razliku od individualnog ulaganja, gde je potrebno pratiti tržište i analizirati prilike, ulaganje u fondove štedi vreme, jer finansijski stručnjaci donose odluke u ime investitora. Dobit se uvećava kamatom na kamatu svake godine, pa dugoročni potencijal rasta i veći prinosi čine alternativne fondove sve popularnijom opcijom za investiranje.
Alternativni fondovi uvedeni su u Srbiji Zakonom o alternativnim fondovima iz 2019. godine i razlikuju se od klasičnih investicionih fondova po širem spektru dozvoljenih instrumenata za ulaganje. Osim na tržištu kapitala (akcije i obveznice), sredstva se mogu plasirati u privatne kompanije, infrastrukturne projekte, kao i obnovljive izvore energije, poput solarnih parkova i vetro-parkova. Od 2022. godine, poreske olakšice na dohodak građana dodatno su podstakle ulaganja u ove fondove kod nas.
Kupovina akcija – visok potencijal, ali i veći rizik
Ulaganje na berzi može doneti značajne prinose kroz rast vrednosti akcija i isplatu dividendi. Ovaj vid investiranja pruža mogućnost raspodele kapitala i učešća u rastu vodećih kompanija. Međutim, promenljivost tržišta nosi rizik od gubitka uloženog kapitala, a uspešno investiranje zahteva određeno znanje, strpljenje, značajno uloženo vreme i pažljivo praćenje tržišnih kretanja. Oni koji žele da investiraju u akcije treba da budu spremni na oscilacije vrednosti i da imaju dugoročnu perspektivu ulaganja.
Svakako prilikom donošenja odluke o načinu ulaganja, važno je da uzmete u obzir lične finansijske ciljeve, toleranciju na rizik i vremenski horizont ulaganja. Pametno kombinovanje različitih investicionih opcija, kao i raspodela ulaganja koju obezbeđuju alternativni investicioni fondovi može da doprinese ravnoteži između sigurnosti i prinosa, prilagođenu vašim individualnim potrebama.