Partija paklenog pokera

0

Mnogi tumače da su Srbi u kosovskoj skupštini bili prelomni (neočekivani) faktor koji je omogućio da koalicija okupljena oko Ramuša Haradinaja zaposedne skupštinu u Prištini, izabere svog predsednika parlamenta i utre put ka izboru premijera. Ali, zvanični Beograd koji je taj potez aminovao i predstavnici Srpske liste odustajanje od svoje neutralne pozicije vide kao želju da se izbegne institucionalna kriza, a srpska zajednica sačuva nepotrebnih izbora.
Kriza evidentno sledi, jer partija Hašima Tačija neće lako odustati od borbe za vlast, a po reakciji međunarodne zajednice na Kosovu, biće da Srbi igraju partiju paklenog pokera. Nikada pre se nije dogodilo da dan nakon skupštinskog konstituisanja Kancelarija EU, ambasade SAD, Britanije, Nemačke zagonetno ćute, umesto da šalju optimistične čestitke.

Trebalo je da sačekaju
– Ko se boji novih izbora? Beograd, Srpska lista ili Srbi na Kosovu? Možda je neko izračunao da je ovo dobro, da što je veća kriza među Albancima, to je bolje za Srbe i Srbiju, ali mislim potpuno obrnuto. Trebalo je da se Srbi ponašaju skladno svom manjinskom obeležju, da sačakju, pa da se opredele. Svakako, bez njih, po zakonu, ne može da se napravi kosovska vlada, kaže Janjić.

Kako Vučić kaže
– Nemamo simaptije ni prema jednom od albanskih lidera. Ono što smo na Skupštini Kosova uradili je da smo učestvovali u konstituisanju kako ne bismo srpski narod lagali još jednim nepotrebnim izborima. A kada je reč o liderima, mi smo naše lidere izabrali. Mi imamo svog lidera gospodina Aleksandra Vučića, tako da po tom pitanju nemamo nikakvih dilema, ističe Aleksandar Jablanović.

– Srpska lista se ni na koji način nije stavila niti na jednu stranu kosovskih Albanaca. Srpska lista imala jasnu nameru da se skupština Kosova konstiutuiše u zakonom predviđenom roku i mi smo izbegli posledicu nekih novih paralmentarnih izbora na Kosovu i Metohiji. To što se dogodilo u parlamentu Kosova nije odraz volje srpskih poslanika u toj skupštini, već realnosti. Podržali smo političku grupaciju koja je evidentno imala većinu i za nas nema ničeg spornog – odlučan je Aleksandar Jablanović, predsednik izborne liste Srpska.
On podvlači da im je osnovna namera da pokažu građanima da će ih dostojanstveno predstavljati, a kao prve poteze u parlametu najavljuje donošenje i izmene zakona koje će "omogućiti brže i nesmetano formiranje Zajednice srpskih opština".
Činjenicu da je izbor kanididata Ramuševe koalicije na dnevni red kosovskog parlamenta stavila Srpkinja, da su Srbi dali kvorum i glasali čak i za izbor potpredsednika Glauka Konjufca, prema Srbima vrlo neraspoloženog poslanika ekstremnog Samoopredaljenja, analitičar Dušan Janjić komentariše kao riskantan potez.
– Kratko rečeno, opet su Srbi odigrali Če Gevaru i veliku istorijsku ulogu koja može da bude vrlo rizična po njih. Voleo bih da iza ovog poteza Beograda stoje Berlin i Vašington – kaže on. O mogućnosti da vlada Kosova preslika ovu skupštinsku sliku Janjić podeća da bi tada "u mnogim stvarima od značaja za Beograd, Srbe i primenu briselskog sporazuma zavisile od Samoopredaljenja, koje je protiv tog sporazuma i saradnje sa Srbijom".
– Mislim da nije dobro da se pripadnici manjinske zajednice mešaju u većinske sukobe. Nije dobro što su Srbi prelomili u unutaralbanskim sukobima.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here