Na taj zakonski predlog podneta su 64 amandmana, od kojih je Vlada Srbije prihvatila 12. Predloženi zakon predviđa usaglašavanje s direktivama i drugim propisima EU iz oblasti lekova i medicinskih sredstava i zahtevima Svetske trgovinske organizacije, kao i stvaranje uslova za domaće proizvođače lekova i medicinskih sredstava za plasman proizvoda u zemlje EU i druge zemlje sveta.
Predviđeno je da se zakonom urede uslovi i postupak za izdavanje dozvola za stavljanje lekova u promet, odnosno upisa u Registar medicinskih sredstava, proizvodnja i promet lekova i medicinskih sredstava, nadzor u ovim oblastima, kao i rad Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije.
Prema predloženim rešenjima, ministar zdravlja treba da propiše uslove za proizvodnju medicinskih sredstava u pogledu prostora, opreme i kadra koje pravna i fizička lica koja ih proizvode moraju da ispunjavaju.
Zabranjena je proizvodnja medicinskih sredstava koja nisu upisana u Registar medicinskih sredstava, medicinska sredstva koje je proizvelo pravno ili fizičko lice koje nema dozvolu za proizvodnju i sredstva koja nemaju odgovarajuću dokumentaciju o kvalitetu.
Ministarstvo zdravlja dužno je da u roku od 90 dana od dana prijema potpunog zahteva izdaje dozvolu za proizvodnju medicinskog sredstva.
Druga sednica prolećnog zasedanja parlamenta počela je 30. marta, na dnevnom redu su 94 tačke, a poslanici su u dosadašnjem toku sednice u načelu razmotrili sve tačke, a u pojedinostima šest zakonskih predloga.