Povodom obeležavanja godišnjice pobede u Prvom svetskom ratu, prvi put je ispod luka Trijumfalne kapije – koji ukrašava džinovska francuska trobojka – na svečanoj ceremoniji, osmoro Srba primilo diplome Ministarstva starih boraca i postalo zvanični nosilac trofejnih zastava na svakom budućem jubileju i manifestaciji.
Velika čast
– Ovo je za nas velika čast, a čast je i za srpski narod, jer smo od sada zvanični nosioci zastave, što znači da će se srpska trobojka ravnopravno vijoriti sa ostalim. I to je jedan od dokaza da Francuzi ne zaboravljaju srpsko prijateljstvo, a mi bismo se posebno zahvalili predsedniku Plamena Trijumfalne kapije Seržu Kujaru i predsedniku Unije Nacionalnih starih ratnika Oženu Gura, kao i Ministarstvu odbrane, Sekretarijatu za stare borce i komandantu grada Pariza – izjavio je Petar Milić, predsednik Udruženja starih ratnika Petar Prvi. |
Ta velika čast, primanje među veterane rata okićene nizom odličja i istinske rodoljube, pripala je članovima Udruženja starih ratnika "Petar Prvi": Petru Miliću, Tomi Miliću, Petru Petroviću Pepiju, Ruži Be, Anais Be, Radmili Radojković, Plani Radenković i mladoj Katarini Petrović (11).
Sve je bilo, kako primetiše okupljeni turisti, "kao na filmu". Truba i doboš intonirali su povečerje, uz spomenik neznanom junaku bila je postrojena garda Plamena Trijufalne kapije, potom je umarširalo je šezdesetak zastavničara, general Žak Bužrol je dočekao izaslanika odbrane Srbije pukovnika Vojislava Krstovića, koji je u ime svih položio cveće, i predsednika Srpske skupštine dijaspore Francuske Sinišu Blagojevića, pa su svi gromko horski otpevali "Marseljezu".
Na tom mestu obavljeno je rasplamsavanje večnog plamena, kao i tradicionalno upisivanje zvanica u Knjigu uspomena.
U nizu raznobojnih zastava, na jakom vetru, vijorile su se i četiri srpske, u rukama četiri dobitnika diploma (ostali su bili sprečeni da dođu): dvojice Petara, Plane i Katarine. Sa svakim od njih, po protokolu, rukovali su se zvaničnici i razmenili po koju reč.
Ipak, najuzvišeniji trenutak bilo je prozivanje svakog od 30 dobitnika diplome i uručivanja od strane zastupnika Prefekta policije Pariza.
Junakinja ceremonije bila je jedanaestogodišnja Katarina Petrović. Prvo se strašno rasplakala, jer su joj dali veliku zastavu, za koju nema snage da je sama nosi, a obećali joj "zastavino dete". Posle, kad je marširala, a posebno kad je primila diplomu, kao najmlađi zastavničar u istoriji ovih priznanja, bila je najfotografisanija i sijala je od sreće.
– Mnogo mi je drago. Tata Pepi stalno ponavlja da moram da učim istoriju srpskog naroda i da u negovanju prošlosti i slavnih jubileja moram da budem njegova naslednica. Sve je večeras lepo, samo mi je na ovom jakom vetru zastava strašno teška – rekla je Katarina i ponosno pokazala lepu diplomu sa njenim imenom.