Parastos je služio paroh drežičko-jasenički protojerej Miloš Orelj pred oko 20 okupljenih poštovalaca i potomaka žrtava, srpskih zvaničnika iz karlovačke županije, te predstavnika udruženja "Jadovno 1941" iz Banjaluke i Beograda.
Samo jedno od nekoliko stratištaLjubojević je istakao da je ovo samo jedno od nekoliko stratišta na području Ogulina gdje su Srbi mučeni i ubijani u stravičnom pokolju 1941. godine na području grada i šire okoline, te dodao da će srpska zajedica nastojati da se ta mjesta obeleže i da se oko njih okuplja. "Imamo obavezu da se setimo svih nevino stradalih žrtava Drugog svetskog rata, ali i žrtava rata 1991. do 1995. godine, koji su poginuli na ovom području", rekao je Ljubojević. |
Zamenik župana Karlovačke županije Siniša Ljubojević, na čiju inicijativu je 2012. godine obeleženo stradanje Srba na ovom stratištu, izrazio je zadovoljstvo što se na ovom mestu potomci i poštovaoci žrtava okupljaju treći put, 73 godine nakon zločina.
"Žrtve su bacane u jamu od maja do avgusta 1941. godine, znači pre bilo kakvih ratnih delovanja i sve žrtve su srpski civili", rekao je Ljubojević Srni i dodao da su Srbi stradali nakon hapšenja i odvođenja tokom ova tri meseca.
On podseća da su pre tri godine prokrčili put do ovog stratišta, očistili ovo mesto i postavili krst, koji se tu nikada nije nalazio i jama nikada nije bila na takav način obeležena.
Ljubojević ističe da su spomen-ploče, koje su postavljale vlasti bivše Jugoslavije, u dva navrata hrvatski nacionalisti bacali u jamu.
"U planu je da se naredne godine obnovi spomen-ploča, koja će zapisom u mermeru svedočiti šta se dešavalo nad jamom i u kom periodu", rekao je Ljubojević.