Mešoviti rusko-srpski odred za humanitarno razminiranje ruske državne agencije Emerkom šest godina radi na čišćenju terena na Karađorđevom brdu, gde je oktobra 2006. godine eksplodirao vojni magacin.
"Do sada je očišćeno preko četiri miliona kvadratnih metara, na kojima je pronađeno ukupno 13.000 neeksplodiranih ubojitih sredstava", kazao je Jovanović.
Ove godine pronađeno je 300 komada neeksplodiranih ubojitih sredstava, od čega najviše granata. Prošle godine je pronađeno oko 300, a 2012. prečišćen je najugroženiji teren sa čak 12.000 neeksplodiranih ubojitih sredstava.
"Ostalo je još oko dva i po miliona kvadratnih metara sumnjive površine na ovoj lokaciji. Krajem aprila naredne godine opet počinjemo da radimo", kazao je Jovanović, dodavši da bi taj posao mogao biti završen u narednih nekoliko godina.
Jovanović je dodao da u Srbiji postoji 6.000.000 kvadratnih metara sumnjivih površina po pitanju postojanja kasetne municije, a za grupe mina sumnjivo je oko 3.000.000 metara kvadratnih. U vodenim tokovima, Savi i Dunavu, sumnjivo je 12 lokacija, a za postojanje velikih avio bombi i raketa sumnja se za 150 lokacija.
Ove godine u projektima Centra za razminiranje u Srbiji je pronađeno više od 2.000 komada neeksplodiranih ubojitih sredstava različitog kalibra. Saradnja s ruskom državnom agencijom Emerkom traje od 2008. godine, kada je počelo razminiranje u Nišu, a 2009. godine krenulo se sa čišćenjem Karađorđevog brda u Paraćinu gde je oktobra 2006. eksplodirao vojni magacin sa 1.300 tona ubojitih sredstava.
Razminiranje finansira ruska vlada, na osnovu sporazuma Rusije i Srbije, a radovi se obavljaju u skladu s projektima Centra za razminiranje i međunarodnim standardima za humanitarno razminiranje.