Najnovija istraživanja pokazuju da mladi, iako dosta vremena provode na telefonima, tabletima i računarima i dalje najviše informacija usvajaju iz štampanih knjiga.
Izvor:
Vestionline
Analiza je urađena na uzorku od 170.000 dece i mladih u Evropi. Pokazalo se da je papir i dalje najzastupljeniji materijal sa koga se čitaju knjige i duži tekstovi, prenosi The Irish Times.
Istraživači su utvrdili da mladi, naročito ako su pod pritiskom, imaju običaj da samo “prelete” preko teksta koji se nalazi na telefonu ili tabletu. Ako čitaju sa ekrana onda ređe prave beleške nego što bi to radili da čitaju sa papira.
Doktorka En Markus – Kvin, koja je bila deo ovog istraživačkog tima, ističe je da su rezultati istraživanja pokazali da mladi najviše uče u učionici i kod kuće.
– To što su mladi ljudi ovladali elektronskim uređajima nije unapredilo njihovo kritičko mišljenje po pitanju književnih i naučnih tekstova – rekla je ona, i dodala da “ako postoji veći fokus na samostalno učenje, mladima je i dalje potrebna stručna pomoć nastavnika.“
Istraživanje je takođe pokazalo to da nastavnici umanjuju negativan uticaj kada njihovi učenici čitaju duže tekstove u elektronskoj formi. Sa druge strane, učenici su bili previše samouvereni kada je u pitanju njihovo razumevanje pročitanog sa ekrana.
Međutim, doktorka Markus – Kvin kaže da kraći tekstovi, poput poezije, sasvim dobro funkcionišu i na ekranu. Doktorka je uključena u istraživanje koje pokazuje da je na ekranima moguća dublja i temeljnija analiza pesama.