Freepik
Ilustracija

Ukoliko ste planirali putovanje u domovinu da bi ste se videli sa familijom i prijateljima, nakon dve godine ograničenja putovanja zbog pandemije korone, suočiće te se sa skupim, međunarodnim avio kartama.

Naime, prema podacima sajta Kajak, Australijanci željni putovanja u inostranstvo i ponovnog okupljanja sa voljenima, danas kupuju avio karte koje su u proseku skuplje za 54 odsto, na svim destinacijama, u poređenju sa putovanjima pre pandemije.

Podaci su, inače, zasnovani na pretragama letova između 1. i 13. februara koji su polazili u roku od 180 dana od datuma pretrage.

Mnoge kompanije su ukinule sve usluge i zatvorile lokalne kancelarije na vrhuncu strogih ograničenja za dolazak u karantin 2021, da bi sad krenule polako da se otvaraju. Međutim, očekuje se da će troškovi međunarodnih putovanja u i iz Australije ostati visoki.

Međunarodne avio-kompanije obavljaju oko petinu putničkih usluga u Australiji, u poređenju sa situacijom pre pandemije, ne računajući Zapadnu Australiju, gde je promet jedan odsto, prema Odboru predstavnika avio-kompanija Australije.

Za Ozije, prema podacima početkom februara, najtraženija međunarodna destinacija bio je Nju Delhi, a karte za indijsku prestonicu bile su najskupljim u poređenju sa cenama pre pandemije.

Prosečna cena povratnog ekonomskog leta do Nju Delhija trenutno je 1.584 dolara, što je više od prosečnih 1.025 dolara u februaru 2020.

Bali je druga najtraženija destinacija, a povratni letovi do Denpazara koštaju u proseku 622 dolara, što je svega 13 odsto skuplje nego u februaru 2020.

Letovi do Londona, treće najtraženije destinacije u februaru, koštaju u proseku 1.832 dolara za povratnu kartu. U februaru 2020. prosečna cena je bila 1.477 dolara.

Manila je četvrta najtraženija destinacija, sa prosečnom povratnom cenom avionske karte od 1.352 dolara, što je poskupljenje od 81 odsto, jer je u februaru 2020. karta bila svega 746 dolara
Jedna od željenih destinacija je Novi Zeland. Karta za Okland je 46 odsto skuplja nego ranije iz iznosi 674 dolara.

Novi Zeland i dalje ima stroga pravila za ulazak, ali je najavio da će prihvatiti vakcinisane državljane Novog Zelanda i nosioce viza koji dolaze iz Australije od 27. februara.

Ovo se uglavnom odnosi na Ozije koji borave na Novom Zelandu. Vakcinisani turisti iz Australije i drugih kvalifikovanih zemalja dobiće dozvolu da uđu tek od jula.

Mnoge međunarodne avio-kompanije najavile su obnavljanje nekih australijskih ruta i povećanu frekvenciju na drugim, otkako je Morisonova vlada najavila da će ponovo otvoriti granice zemlje kako bi omogućila svim preostalim vlasnicima viza, uključujući turiste, da uđu u zemlju.

Dr Toni Veber, sa škole vazduhoplovstva Univerziteta Novog Južnog Velsa, rekao je da očekuje da će cene avionskih karata ostati visoke najmanje četiri ili pet godina.

Veber, koji je i izvršni direktor orgnizacije za obaveštavanje i istraživanje, i bivši glavni ekonomista u Kvantasu, kaže da je to delimično zbog ogromnog finansijskog udarca koji su avio kompanije pretrpele zbog kovida.

– Ako imate 80 odsto manje raspoloživih mesta, ali mnogo veću potražnju za kartama, onda cene moraju da budu više. Naime, avio-kompanije neće odmah povećavati broj letova, kako bi odgovorile potražnji, jer je to još neizvesno i rizično – istakao je Veber.

Osim toga, kako je naglasio, troškovi goriva, koji su naglo pali na početku pandemije, ponovo su porasli i sada su oko 20 odsto iznad nivoa pre krize, što takođe, doprinosi višim cenama avionskih karata.

Put skuplji za 40 odsto

Nakon objave vesti da se granica Australije otvara 21. februara, pretrage za letove za Australiju porasle su za 80 odsto, a većina pretraga potiče iz Velike Britanije, SAD i Južne Koreje.

Ljudi koji se nadaju da će putovati u Australiju takođe, moraju za 40 odsto da plate više cene karata nego što je to bilo pre pandemije.

 

1 COMMENT

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here