U izbor su uključena kako nadaleko čuvena ostvarenja za koja je Jovanović dobio mnogobrojne nagrade, tako i slike nastale u njegovoj privatnoj sferi, na osnovu kojih se okriva da su neke velike teme bile i predmet njegovog intimnog promišljanja.
Postavka reprezentuju četiri ključne teme slikarevog opusa: žanr kompozicije – između Balkana i Orijenta, istorijsko slikarstvo, portrete i religiozno slikarstvo.
Od Vršca do Beča
Rođen u Vršcu 1859. godine, a preminuo u Beču 1957, Jovanović je izabran za člana SANU 1888. godine, a u dugogodišnjoj umetničkoj karijeri ostvario je istorijske kompozicije (Seoba Srba, Proglašenje Dušanovog zakona), radove u žanru scene (Kićenje neveste, Borba petlova, Mačevanje) i veliki broj portreta poznatih ličnosti (Mihailo Pupin, |
Koncept "izložbe Paja Jovanović/Paul Joanowitch" posetiocima pruža mogućnost da se kroz 97 dela, nastalih tokom više od pet decenija, upoznaju sa bogatim i raznovrsnim Jovanovićevim stvaralačkim opusom te podsete veličine i intrigantnosti ovoga umetnika.
Izložba Paje Jovanovića (1859-1957) otvorena je u okviru obeležavanja 150-godišnjice rođenja tog srpskog slikara i predstavnika evropskog akademizma, koje je počelo sredinom juna u njegovom rodnom Vršcu, a biće nastavljeno i tokom 2010.
Ona će biti otvorena do 21. februara 2010. godine, a tokom njenog trajanja biće realizovano mnoštvo pratećih programa namenjeni publici svih generacija – predavanja, stručna vođenja kroz izložbu, projekcije filmova i radionica Dečjeg kluba Narodnog muzeja.
Sredinom oktobra ponovo je otvoren i Muzej Paje Jovanovića u Ulici kralja Milana 21 u Beogradu (četvrti sprat), u kojem je u velikoj meri rekonstruisan i tačan izgled umetnikovog ateljea u Beču.