Padaju sankcije prema Moskvi

0

Mistral plovi u rusku flotu
 

Portparol brodogradilišta Sen Nazer potvrdio je agenciji RIA Novosti da će mistral biti predat uskoro. Isporučujući ratne brodove Francuska će biti prva zemlja koja je probila zid sankcija Rusiji. Zapravo Francuska čini javno ono što mnoge države EU čine tajno zaobilazeći na razne načine sankcije koje ekonomski iscrpljuje obe strane.

 

Skupo je svađati se sa Kremljom

Raskidanje partnerskih odnosa EU sa Rusijom, na kojima insistiraju SAD, preti da pogorša ionako tešku ekonomsku krizu u Evropi. Procenjuje se da je EU potrebno bar pola decenije da bi se prestala da bude zavisna od ruskih energenata. SAD nude svoju zamenu, gas iz škriljaca, koji je skuplji i dobijen izrazito prljavom tehnologijom koja je zabranjena u većini država EU.

Vest o isporuci mistrala agenciji RIA Novosti potvrdio je juče i Anatolij Pančuk, šef ruske delegacije na izložbi Euronaval 2014 u Parizu kao i ruska federalna služba za vojnotehničku saradnju. "Izvršavanje ugovora između Rusije i Francuske je potpuno i po svim odrednicama ugovora", rekao je Pančuk za RIA Novosti.

Do juče popodne potvrde ove vesti, koja iz francuskih zvaničnih izvora nije bilo. Francuska grupa za brodogradnju DCNS i ruska agencija za izvoz oružja Rozoboroneksport potpisale su 2011. godine ugovor vredan 1,2 milijarde evra koji je obuhvatao gradnju dva broda, nosača helikoptera i oklopnih vozila, tipa mistral za rusku ratnu mornaricu.

Prvi brod pod imenom Vladivostok treba po ugovoru da bude predat Rusiji u toku ove godine, a drugi Sevastopolj u toku 2015. godine.

Stvari su se zakomplikovale u septembru kada je francuski predsednik Oland izjavio da se uslovi za isporuku prvog broda "još nisu stekli" misleći na situaciju u Ukrajini. Oland se našao pod pritiskom EU koja je sprovodeći politiku NATO i SAD okrivila Rusiju za građanski rat u Ukrajini i uvela ekonomske sankcije Moskvi "dok ne promeni ponašanje". Isporuku broda Francuska je tada uslovila održavanjem prekida vatre u Ukrajini.

Rusija je na ovo zapretila tužbom pred sudom u Parizu ukoliko Francuska jednostrano prekine ugovor. Francuska mora da isporuči brodove od kojih je jedan već plaćen ili će morati da vrati sav novac uključujući i kaznene kamate, bila je poruka Moskve.

Vest o isporuci ratnog broda Rusiji svakako će zabrinuti SAD i zemlje sa izrazito antiruskom orijentacijom u Evropskoj uniji: Veliku Britaniju, Švedsku, baltičke države i Poljsku. Odluka Francuske da popusti pod pritiskom sopstvene industrije i odustane od sankcija Rusiji i politike međusobnog iscrpljivanja mogla bi da bude najava da će i druge države postupiti slično. Reč je pre svega o Nemačkoj i Italiji koje imaju ogromne ekonomske interese u Rusiji. Procenjuje se da 300.000 nemačkih radnih mesta zavisi od ekonomskih odnosa sa Rusijom.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here