Pad imuniteta i prehlada? Probajte šipak

0

Plod se bere ručno, krajem septembra i u oktobru
 

Suši se na suncu ili u sušarama, na temperaturi od 80 stepeni, nakon toga je tvrd, smežuran, sjajan i tamnocrvene boje. Ima slatko-kiseli ukus i nema miris.

 

Seme sadrži oko 10 odsto masnog ulja, koje je bogato oleinskom, linolnom i linoleinskom kiselinom. Šipak je pun vitamina C i K, karotenoidima likopenom i B karotenom, invertnim šećerom i saharozom, pektinima, taninima.

 

Zbog vrednih sastojaka, koristi se kao tonik, vitaminski napitak protiv prehlade i gripa, kao blagi diuretik i laksativ. Džem i marmelada od šipka se kod nas tradicionalno pripremaju ,a ono što je možda manje poznato je da se vitamin C čak godinu dana zadržava u ovim slatkim zimnicama.

 

Čaj od divlje ruže deluje efikasno kod umora, malaksalosti i anemije, pročišćava krv, pomaže organima za varenje, podstiče izlučivanje urina bez nadražaja bubrega. Sprečava stvaranje peska, ublažava upale urinarnog trakta.

 

Recepti:

Za početak dana: Kašiku usitnjenog, osušenog ploda prelijte sa dve šolje vrele vode, ostaviti pola sata. Ohladite, procedite, dodajte po želji kašiku meda i popijte pre jela. Savršen je za rasanjivanje i dobro raspoloženje.

 

Jači imunitet:  Tri supene kašike usitnjenog, sušenog ploda šipurka potopite u 0,5 l hladne vode i ostavite da stoji tri dana. Zatim prokuvajte pola sata, ostavite da se prohladi pa procedite i pomešajte sa istom količinom mleka, zasladite kašikom meda. Pijte pred spavanje. Čaj jača organizam, posebno kod starijih osoba.

 

Suv kašalj i prehlada: Supenu kašiku dobro usitnjenog suvog ploda šipka prelijte sa 2 dl ključale vode, poklopite i ostavite da odstoji 15 minuta. Procedite, zasladite kašičicom bagremovog meda i pijte pre jela, tri puta na dan. Ako je nazeb uzrok kašlja, pijte ga češće. Važno je da uvek bude sveže spremljen, nikako podgrejan.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here