Evo na koje troškove treba da računate prilikom putovanja po Evropi.
Troškovi prtljaga
– Kada putujete po Evropi avionom, očekujte doplatu za svaki prtljag više od jednog kofera ili torbe. Nemojte da vas to iznenadi kada krenete na odmor – ističu stručnjaci za putovanja Rob i Keri Stjuart.
Troškovi za prtljag variraju u zavisnosti od aviokompanije, ali se svakako dobro raspitajte pre putovanja.
Prevoz sa aerodroma
Aerodromi u Evropi su uglavnom daleko od centra grada, a koliko ćete platiti, zavisi od vrste prevoza koji koristite.
U većini slučajeva je javni prevoz najbolja opcija. Na većini aerodroma ćete naći i brojne taksiste ili druge ponude poput prevoza luksuznijim automobilima, ali je najisplativije ići javnim prevozom – stanice prevoza su obično u blizini.
Turističke takse
Određeni evropski gradovi turistima naplaćuju dodatne takse za odsedanje u hotelima, a te takse turisti moraju da plate prilikom dolaska ili odlaska.
– Ako rezervišete hotel preko agencija, možda za te takse nećete ni znati dok ne dođete u hotel. Generalno, te takse nisu visoke, ali ipak ih treba imati na umu – ističu stručnjaci za putovanja.
Na primer, u mnogim gradovima u Italiji hoteli gostima naplaćuju takse za noćenje u zavisnosti od kvaliteta hotela. U Rimu, takse se kreću od tri evra za noć u hotelu od dve zvezdice do sedam evra u hotelu sa pet zvezdica.
U nekim hotelima u Španiji se ove takse naplaćuju uglavnom od jednog do dva evra.
Skriveni troškovi u hotelima
U mnogim hotelima se naplaćuju skriveni troškovi, poput takse u risortu.
– Budite oprezni u vezi sa ovim dodatni troškovima kada rezervišete smeštaj i dobro proverite šta pokrivaju – savetuju Stjuartovi.
– Postoji mnogo toga što u hotelima mogu dodatno da vam naplate, ako ne obratite pažnju, poput Interneta, parkinga, čekiranja rano ujutru ili kasno uveče – dodaju oni.
Muzeji i turističke atrakcije
Ako planirate da posećujete muzeje ili neke istorijske, turističke atrakcije na putovanju po Evropi, proverite unapred koliko koštaju ulaznice.
– U većinu muzeja i turističkih atrakcija se naplaćuje ulaz, kao i za vođene ili audio ture – kaže Džonson, ističući da kada se sve sabere, to može da košta mnogo.
Takođe, imajte na umu da na nekim istorijskim mestima turistima se dodatno naplaćuje i korišćenje toaleta.
Obroci u restoranima
– Uživanje u restoranima u mnogim evropskim gradovima je ozbiljan udar na budžet, posebno na Islandu i u nordijskim zemljama – ističe stručnjak za putovanja Ejveri.
Zato ona savetuje da ne jedete u restoranima koji su “zatrpani” turistima, već da se raspitate gde jede lokalno stanovništvo.
Napojnice u restoranima
Pored toga što su obroci u restoranima često skupi, imajte na umu da se u pojedinim zemljama i napojnica naplaćuje na računu. U nekim italijanskim restoranima će račun zbog napojnice biti automatski uvećan za evro do tri evra.