VINCI Airports
Aerodrom Nikola Tesla

Svake godine nemački portal za prava putnika u vazduhu “Airhelp” sastavlja rang listu najboljih i najgorih aerodroma na svetu, na osnovu različitih kriterijuma kao što su tačnost, kvalitet usluge i asortiman hrane i prodavnica.

Pred predstojeću sezonu godišnjih odmora, Nemci sabiraju utiske sa prošlogodišnjih putovanja. Otkazani letovi, duga čekanja i nedostatak čistoće, samo su nekoliko faktora koji mogu da pokvare raspoloženje putnika.

Najveći nemački onlajn časopis za putovanja “Travelbook”, prenosi tekst o najgorim i najboljim aerodromima u 2023. godini. Nažalost, beogradski aerodrom “Nikola Tesla” našao se na ovoj prvoj listi.

Od 2015. godine portal za prava putnika u vazduhu “Airhelp”, koristi takozvani “Airhelp Score” za pružanje informacija o tome koji aerodromi spadaju među najbolje aerodrome na svetu u smislu tačnosti, prodavnica i mišljenja kupaca – i obrnuto, koji su, navodno, najgori aerodromi na svetu. Rang lista se objavljuje i ažurira jednom godišnje.

Aerodromi se ocenjuju na skali od 10 poena na osnovu tri kriterijuma. Faktor tačnosti meri koliko su tačni odlasci i dolasci i čini 60 procenata ukupne ocene aerodroma. Kvalitet usluge doprinosi ocenjivanju za još 20 procenata. Zasnovan je na istraživanjima putem anketiranja hiljada putnika. Učesnici ankete ocenjuju kvalitet korisničkog servisa, vreme čekanja na bezbednosnom kontrolnom punktu i čistoću aerodroma. Poslednjih 20 procenata rejtinga pripisuje se hrani i poslovanju na aerodromima. Ti podaci se, takođe, zasnivaju na ocenama putnika.

U svojoj metodologiji “Airhelp” objašnjava da isključuje aerodrome za koje “ne može da dođe do podataka”. Pored toga, na rang listi se nalaze samo “najpoznatiji i najprometniji aerodromi na svetu”.

10 najgorih aerodroma na svetu

Pre svega, dve dobre vesti: prva – samo malo nas će sleteti na najgori aerodrom na svetu, a druga – Beogradski aerodrom nije najgori, mada se nalazi na neslavnom 5. mestu najgorih na svetu.

Na začelju “Airhelp Score” liste za 2023. je indonežanski Međunarodni aerodrom Bandžarmašin Sijamsudin Noor, na jugu ostrva Borneo, sa ukupnom ocenom 6,39. Oni su imali slab učinak u smislu tačnosti, postigavši samo 5,2 od mogućih 10 poena. Aerodrom je ostvario 8,2 poena u pogledu kvaliteta usluge i 8 poena u pogledu ponude hrane i prodavnica. Međutim, to je bilo dovoljno za prvo mesto na rang listi najgorih.

Upadljivo, tri od deset najgorih aerodroma na svetu nalaze se u Indoneziji. Međunarodni aerodrom Denpasar na Baliju i Međunarodni aerodrom Halim Perdanakusuma u Džakarti, koji turisti mnogo češće posećuju, nalaze se u vrhu najgorih svetskih aerodroma.

Pored toga, šest evropskih aerodroma našlo se na spisku najgorih deset aerodroma na svetu. Najgori od njih je međunarodni aerodrom na Malti. Aerodrom Umberto Delgado u Lisabonu, koji je bio poslednji na rang listi 2022. godine, pomerio se za tri mesta 2023. godine.

Top deset najgorih aerodroma na svetu su:

1. Međunarodni aerodrom Bandžarmašin Sijamsudin Noor (Bandžarmašin, Indonezija)

2. Međunarodni aerodrom Malta (Malta)

3. Londonski aerodrom Getvik (Velika Britanija)

4. Aerodrom Umberto Delgado u Lisabonu (Portugalija)

5. Beogradski aerodrom Nikola Tesla (Srbija)

6. Međunarodni aerodrom Denpasar (Bali, Indonezija)

7. Međunarodni aerodrom Toronto Pirson (Kanada)

8. Aerodrom Sofija (Bugarska)

9. Aerodrom Provansa Marsej (Francuska)

10. Međunarodni aerodrom Halim Perdanakusuma (Džakarta, Indonezija)

Najgori nemački aerodrom koji se našao na rang listi “Airhelp”, i najveći među njima, jeste aerodrom u Frankfurtu, koji je “sleteo” na nezapamćeno loše mesto, sa ocenom 6,86. Sa ocenom 6,3 prošle godine je imao posebno slabe rezultate u pogledu tačnosti. Po mišljenju putnika, aerodrom je ostvario ocenu 7,5, što se tiče prodavnica. Ostaje nejasno u kojoj meri je akutna mišja kuga, detektovana na aerodromu u Frankfurtu, uticala na rejting čistoće.

10 najboljih aerodroma na svetu

Na listi 10 najbolje ocenjenih aerodroma na svetu, prema “Airhelp”, prvo mesto zauzima Međunarodni aerodrom Muskat u Omanu, koji je novi favorit u 2023. U prvih deset najboljih aerodroma na svetu ušla su čak tri japanska i četiri brazilska aerodroma, prenosi “Politikin magazin”.

1. Međunarodni aerodrom Muskat (Oman)

2. Resife/Gvararapes – Međunarodni aerodrom Gilberto Frejre (Resife, Brazil)

3. Međunarodni aerodrom Kejptaun (Južna Afrika)

4. Brazilija – Prezidente Juselino Kubiček međunarodni aerodrom (Brazil)

5. Međunarodni aerodrom Doha Hamad (Katar)

6. Međunarodni aerodrom Osaka Itami (Japan)

7. Međunarodni aerodrom Belem/Val-de-Kans (Belem, Brazil)

8. Međunarodni aerodrom Belo Horizonte Tankredo Neves (Brazil)

9. Međunarodni aerodrom Tokio Narita (Japan)

10. Aerodrom Amami (Japan)

20 COMMENTS

  1. Aerodrom u Antaliji treba uvrstiti u spisak najboljih, sto se tice usluve, brzine obrade putnika, ljubaznosti. Svaka im čast.

  2. Prestrogo se sudi aerodromu Beograd. Nije toliko loš. Istina, fale dosta stvari, ponekad su gužve, procedure znaju da budu spore i redovi veliki, fali dovoljno parkinga i rak rana koja se ne rešava – prevoz do grada i divlji taksisti. Aerodorm se gradi, dograđuje verujem da će veliki broj problema da bude rešen. Što se tiče prevoza to treba država da reši.

    • Slazem se se delimicno Zorane. Medjunarodni Aerodrom MORAVA KRALJEVO bice vrhunski kada dogradi ceo projekat aerodroma. Do tada, to je samo aerodrom u pokusaju i obecanju Vlade Srbije. Do zavrsetka aerodrom je na vestackoj samo odrzivosti. Zahvaljujuci buzdetu Vlade Srbije.
      Ipak ulozene milijarde dinara ne mogu se napustiti. Umesto zatvaranja tog Aerodroma,
      sleduje otvaranje jos 5 do 6 sezonskih linija. Carter i Kargo letova. Prije toga
      potpuni zavrsetak. “Rodilo se, mora se ljuljati”. Kako Srpska poslovica glasi.
      Morava Kraljevo ce se kompletirati u podpunosti.
      😀🇷🇸✈🌐🛬

    • Da,da, ispitivanje urađeno na uzorku od 5 putnika koji nedeljno prođu kroz aerodromsku zgradu 😂.

    • Iskreno radio sam za građevinsku firmu aerodrom je uradjena sa jakom strukturom,i dobrim projektom a to sto država pravi. Gužve sa malim Platama, najskuplji parkingom u svetu. Divljih taksista. Zaslužujemo 1 mesto najgorih.

  3. Najgori Aerodrom je Nikola Tesla, nov a najgluplji aerodrom. Treba ti 45 min brzog hoda da izadjes sa njega.

  4. Slazem se za Franfurt. Pre mesec dana sam zbog kasnjenja aviona izgubila let za Toronto i morala da prenocim i cekam sledeci sutrasnji let.

  5. Ајте молим Вас. А Чанги у Сингапуру, аеродром је 10+. Истанбул је такође модеран аеродром и богато опремљен. Где је профил испитаника? Збрда здола нека оцена. Поредити Београд и Џакарту је неумесно, стварно. Ајде онда Чарлс Даглас из Доминике да стрпамо на гомилу…

  6. Neznam kriterijumr ,sli aerodrom u Ljibljani je za svaku pohvalu.
    Ljubazno osoblje,sve u sinhrpnizovano,jako dobro obelezeno i cisto.

  7. Tacno I zasluzeno je Nikola Tesla na toj listi. Slomila sam nogu na njemu i jos se mucim sa posledicama.

  8. Ja sam siguran da ovi sto su pravili rang listu nisu nikad bili na vise od tri aerodroma. Ja svakih 6 nedelja dolazim iz Tripolija( Mitiga) preko Istanbula za Beograd. Nas najvise “mirisi”, znate vec na sta svi.

  9. Najbolji aerodrom u Evropi je bez sumlje onaj u Rimu. Sve sjajno funkcionise i aerodrom izlgleda svetski.
    Drzava Srbija i nas narod generalno treba da shvati da je sve bitno. Ako zelimo lepo da se prikazemo, taj prvi kontakt stranca sa nasom zemljom je jako bitan. Aerodrom Nikola Tesla treba da u sebi sadrzi mnogo sadrzaja od kulturoloskog znacaja za prezentovanje Srbije i naravno aerodrom treba da ima mini muzej velikana cije ime nosi. Treba mnogo sadrzaja oko kojih drzava u saradnji sa Vincijem treba da se potrudi. Hodnici koji su pusti treba da ima freske, slike manastira srednjovekovnih, nasi gradova, banja, planina i jezera, sa scan opcijom koju covek moze da skenira i poslusa dok recimo ceka svoj let…aerodrom treba da bude jedna fina prezentacija nase zemlje, nesto poput onoga u Rimu.

  10. Ali 4 brazilska u prvih 10… A Borneo? Pa svi idemo tamo na kafu. Frankfurt je zanimljivi haos… Gde je Berlin Brandenburg? Remek delo arhitekture. Istanbul je odličan. Miluz skroz praktičan. Sve je to ok nego vole ljudi da prigovaraju. Glume snobove.

  11. Pa kriterijumi su zaista vazni za ocenu. Naprimer prodavnice. Koja budala zaista kupuje nesto u tim prodavnicama. Prosle godine sam bio na Hitrow London uzasno skup cekao sam let za Beograd 5 satiprolazio sa terminala na terminal i prosao 4 puta kroz kontrolu a u dugom boravku dok sam cekao niko nije ulazio u prodavnice da nesto kupi. Ja sam ulazio samo da vidim koje su sulude cene na primer kabl za telefon kosta 12 funti a u gradu Torontu oko 5 cad. Sem toga kasnjenje u vecini slucsjeva nije do aerodroma vec do recimo vremenskih prilika ili kvara na avionu tako da to treba iskljuciti iz liste bodovanja. Beogrsdski Aerodrom definitivno ima problema recimo zbog hronicnog kasnjenja prtljaga (Air Srbija) ima problema sa dugim redom na salteru za prijavu, zatim nedostatak kolica za prtljag, pa spor istovar prtljaga, cistoca u toaletima ii losa izrada toaleta. Recimo aerodromi na Kubi su skromni i fantasticno funkcionisu sa onim sto imaju. Meni se recimo svidja aerodrom u Kopenhagenu, pa u Varsavi ili mozda siphol u Amsterdamu. Frankfurt, Minhen, Bec nisu sjajni sli mogu da prodju. London hitrow bi trebao da bude negde oko pirsona u Mississauga (cita se i kaze Misisaga a ne Misisoga kao ste pise na google)

  12. Sarl de Gol je apsolutno najneprakticniji aerodrom, posebno za presedanje. Sam dolazak i polazak je ok. Ali, presedanje!

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here