Ajkule su strah i trepet gotovo svakog plivača u moru. Iako su njihovi napadi na ljude retki, dodatni oprez nije na odmet.
Većina ljudi leti odlazi na zasluženi odmor. Neki za svoj odmor biraju susednu zemlju, dok drugi više vole da se opuste na udaljenijim i egzotičnijim destinacijama.
Neke lokacije, međutim, kriju određene opasnosti, uključujući i ajkule, zbog kojih su u prošlosti mnogi plivači nastradali, piše Metropoliten.
U ovoj godini primećeno je nekoliko ajkula u blizini letovališta širom sveta, koje su propisno prestravile ljude koji su se našli u njihovoj blizini.
Egipat
Početkom juna ajkula je napala i ubila 23-godišnjeg Rusa u Egiptu. To se dogodilo samo 30 metara od obale. Životinja mu je prvo odgrizla nogu, a onda ga je odvukla pod vodu. Tragedija se dogodila u Hurgadi, nedaleko od Drim Biča.
Nakon napada, ruska ambasada je upozorila građane da budu oprezni prilikom kupanja. Vlasti su zatvorile obližnje plaže, a ajkula je ubijena. Na društvenim mrežama je objavljen snimak brutalnog napada na kojem Rus očajnički doziva oca u pomoć.
Hrvatska
Hrvatski institut je 21. juna primio pozive upozorenja u vezi sa ajkulom na obali Sunčane uvale na Lošinju. Zvali su ih mnogi koji su primetili da je u Sunčanoj uvali na Lošinju jedan čovek konopcem pokušao da uhvati ajkulu za rep.
Iz pomenutog instituta su ih uverili da nije reč o nasilju nad ajkulom, već da čovek pokušava da je spase. Reč je o ajkuli koja je, uprkos brojnim pokušajima da se vrati na otvoreno more, nekoliko puta nasukala na plažu. Čovek je zapravo uspeo da uz pomoć čamca odvuče životinju na pučinu, nadajući se da će tamo ostati. Oslobodio ju je kod Suška.
U pitanju je bila plava ajkula, poznata i kao modrulj, koja se obično nalaz u dubokim vodama i ugrožena je vrsta. Ove ajkule s vremena na vreme zalutaju blizu obale.
Južnoafrička Republika
Krajem maja u Južnoafričkoj Republici je snimljeno nekoliko velikih belih ajkula kako oštrim zubima love plen.
Južnofrička Republika je inače poznata kao zemlja u kojoj napadi ajkula nisu baš iznenađenje. Plaža blizu koje su primećene ima reputaciju najopasnije plaže na svetu.
Grčka
Krajem juna na oko tri kilometra od obale ostrva Zakintos primećena je ajkula. Snimaljena je sa broda dok je mirno plivala u njegovoj blizini.
Snimak je privukao veliku pažnju, jer idilično grčko ostrvo mnogi biraju kao letnju destinaciju. Vlasti su uverile turiste da nema razloga za brigu.
Bila je to ajkula poznata i kao plava ptica ili palamida. Ona može da bude dugačka i do četiri metra.
Ovih dana je ajkula primećena i kod ostrva Serifos.
Španija
Ajkula je primećena sa mola na ostrvu Arusa u galicijskoj provinciji Pontevedra, gde se nalaze prelepe bele peščane plaže i male uvale popularne među turistima i lokalnim stanovništvom.
Ovog puta primećena je plava ajkula, koja retko ujede ljude, ali je u prošlosti učestvovala u nekoliko fatalnih napada.
Spasioci su pištaljkom upozorili meštane i turiste na opasnost u moru i pozvali ih da se što pre povuku na kopno. Jedna od žena je navodno imala napad panike kada je shvatila da je pored nje ajkula.
Bahami
Odmor američke turistkinje na Bahamima pretvorio se u noćnu moru sredinom juna kada je izgubila nogu nakon napada ajkule.
Žena je ronila blizu plaže Taino. Bila je na merdevinama da se popne u čamac kada ju je ajkula napala. Krvi je bilo svuda, rekla je za Gazet iz svog bolničkog kreveta u Majamiju. Lekari su morali da joj amputiraju nogu zbog obima povrede i velikog rizika od infekcije.
Bahami su karipsko ostrvo sa najviše napada ajkula. Najmanje 32 napada ajkula zabeležena su na Bahamima od 1749. godine, prenosi Danas.rs.