– Tesla je najviše novca zaradio od patenata iz oblasti proizvodnje, prenosa i korišćenja naizmenične struje. Prodao ih je industrijalcu i pronalazaču Džordžu Vestinghausu. Međutim, njihov ugovor nije sačuvan – kaže dr Snežana Šarboh koja se Teslinim patentima bavi više od dvadeset godina.
Aparat za proizvodnju kiše– U Teslinoj arhivi u Muzeju Nikole Tesle su 33 prijave patenata koje je Tesla podneo Američkom zavodu za patente, ali koje mu nisu bile odobrene. Među njima je i zahtev za uređaj iz oblasti struja visoke frekvencije za koji je tvrdio da može da proizvede kišu. Postoji i određeni broj pronalazaka za koje nije ni pokušao da podnese prijave, kao što je uređaj za generisanje rendgenskih zraka koji je bio realizovan pre Rendgenovog – kaže dr Snežana Šarboh.
|
Za potpis ugovora 1888. sa Vestinghausom, prema istraživanju profesora dr Petra Kočovića, važnu ulogu imala je advokatska kancelarija Čarlsa Peka koja je Tesli i pozajmila pare za patente.
– Dogovor je bio da ”The Tesla Electric company“ dobije 75.000, što je danas 1,63 miliona dolara, 2,5 dolara (55 dolara) po proizvedenoj konjskoj snazi za vreme trajanja patenata (a to je u SAD 17 godina), kao i 2.000 dolara (43.600) mesečno Tesli na ruke narednih 12 meseci. Od 75.000 dolara kancelariji Pek pripalo je 10.000, Vestinghaus je postao trećinski vlasnik Tesline kompanije, Tesla je ostao vlasnik trećine, a treća trećina je trebalo da privuče investitore – kaže dr Kočović.
Nakon trijumfa na Svetskoj izložbi u Čikagu usledio je i drugi izazov – tender za izgradnju hidroelektrane na Nijagarinim vodopadima.
– Od 14 ponuda u finalu su se sastali stari znanci. Morgan-Edison su ponudili milion (danas bi to bilo 22 miliona dolara), a Vestinghaus i Tesla 399.000 dolara (7,4 miliona). Ali Vestinghaus je bio u krizi, pa mu je pomoć ponudio protivnik Morgan koji je bio besan na Edisona jer su izgubili drugi posao zaredom. Pri tome je Tesla pocepao ugovor o franšizingu za proizvodnju električne energije po kilovatu. Tesla je tvrdio da je svoj primerak ugovora pocepao kada ga je Vestinghaus zamolio za odlaganje isplate tantijema za patente, a neki izvori navode da mu je zbog toga što je spasao kompaniju isplaćeno tadašnjih 216.000 dolara. Smatra se da je do 1915. izgubio oko 12 miliona dolara (vrednost danas 40 miliona). Sa tim parama bi bio multimilioner ako se uzme u obzir da je mogao da kamati te pare – dodaje dr Kočović.
Imao oko 300 patenataTesla je 1885. podneo svoju prvu prijavu patenta u SAD za električnu lučnu lampu. |
Od 1905. uslediće teške godine i Tesla će pred početak Velikog rata ostati bez finansijske potpore uticajnih ljudi. Do kraja života opstaće zahvaljujući pomoći prijatelja i skromnoj penziji koju je nerado prihvatio od tadašnje jugoslovenske vlade.
– Pošto je Tesla zaštitio pronalaske i u drugim zemljama, dobijao je naknade i odatle. Međutim, patent je vremenski ograničen, obično 20 godina – objašnjava dr Šarboh.
Još više finansijskih teškoća Tesla je imao u periodu koji je usledio posle Velikog rata, jer je izostao komercijalni uspeh koji je očekivao od svoje pumpe i turbine.
– Prihod su mu tada donosili njegovi manje poznati pronalasci iz oblasti automobilske industrije, kao što je njegov brzinometar – zaključuje dr Šarboh.
Pomoć supruge bogatašaTesla odlazi 1899. u Kolorado Springs zahvaljujući inženjeru Džonu Džejkobu Astoru, kojeg je upoznao na svetskoj izložbi u Čikagu.
Kopao i kanale da preživiTesla je po dolasku u Ameriku radio kod Edisona za 10 dolara nedeljno, a kada je dao otkaz našao se na ulici. |