pixabay.ocm

Ministarstvo spoljnih poslova Kine objavila dokument od 12 tačaka u kojem detaljno iznosi svoj stav o rešavanju konflikta u Ukrajini, a kao najvažnija stavka navodi se momentalni prekid neprijateljstava i prelazak na mirovne pregovore.

U dokumentu pod nazivom „Stav Kine o političkom rešavanju ukrajinske krize“, koji je objavljen na veb stranici Ministarstva, kineski spoljnopolitički resor navodi da ́će Kina nastaviti da igra konstruktivnu ulogu u nastavku mirovnih pregovora.

  1. Pod prvom tačkom navodi se potreba da se poštuje suverenitet i teritorijalni integritet svih zemalja, te se ocenjuje da su sve zemlje jednake nezavisno od njihove veličine, snage i bogatstva. Takođe se ukazuje na potrebu da se na jednak način primenjuje međunarodno pravo bez primene duplih standarda.

2. Po drugom tačkom Peking poziva da se napusti hladnoratovski mentalitet i ističe važnost regionalne bezbednosti koju nije moguće osigurati na račun širenja vojnih blokova. Takođe se ističe da je neophodno uzimati u obzir zakonske interese bezbednosti i zabrinutosti svih zemalja.

3. Treća tačka podrazumeva prekid svih borbenih dejstava, te se navodi da u konfliktima nikad nema pobednika. Kina smatra da sve strane treba da budu suzdržane, da ne dolivaju ulje na vatru i da ne dopuste dalju eskalaciju ukrajinske krize. Takođe se naglašava potreba da se ponovo aktivira direktan dijalog Moskve i Kijeva.

4. Četvrta tačka posvećena je mirovnim pregovorima, a Kina smatra da su dijalog i pregovori jedini realni izlaz iz ukrajinske krize. Takođe se ističe i potreba da se stvore uslovi kako bi se fomrirala platforma za te pregovore.

5. Pod petom tačkom Peking navodi potrebu da se podržavaju sve mere koje bi dovele do rešavanja humanitarne krize, kao i da se ne dozvoli da se humanitarna pitanja politizuju.

6. Zvanični Peking je u šestoj tački izrazio podršku razmeni vojnih zarobljenika između Moskve i Kijeve i ocenio da sve zemlje treba da doprinesu da se stvore dobri uslovi kako bi se taj proces sproveo.

7. Pod tačkom sedam Kina je izrazila potrebu da se obustave svi oružani napadi na nuklearne objekte, uključujući i nuklearne elektrane.

8. U osmoj tački se ističe stav o nedopustivosti primene nuklearnog naoružanja ili oružja za masovno uništenje.

9. Deveta tačka predstavlja poziv svim zemljama da se sprovede Sporazum o žitu, kao i da se dodatno aktivira međunarodna saradnja kako bi se rešila globalna prehrambena kriza.

10. U desetoj tački Peking navodi da nije saglasan sa primenom jednostranih sankcija u kontekstu ukrajinske krize budući da takve restrikcije ne doprinose rešavanju krize već samo produbljuje aktuelne probleme.

11. Jedanaesta tačka predstavlja poziv da se osigura proizvodna stabilnost kao i potreba da se obustavi politizacija svetskog ekonomskog sistema.

12. I u poslednjoj, dvanaestoj tački, Kina navodi da je spremna da pruži svu neophodnu pomoć i da odigra konstruktivnu ulogu u posleratnoj obnovi zone konflikta.

2 COMMENTS

  1. To je dobra vest. Zašto? Ne zbog nazovi mira koji Kina priželjkuje da bi bez problema trgovala sa svima, jer ga je nemoguće ostvariti u svetu kojim vlada Satana (1. Jov. 5:19). Dobra je to vest zbog ispunjenja proročanstva apostola Pavla o kraju ljudskih vladavina:\’\’Kad ljudi budu govorili: „Mir i sigurnost!“, tada će ih iznenada zadesiti uništenje, kao porođajni bolovi trudnu ženu, i oni neće moći da ga izbegnu.\’\’ (1. Sol. 5:3; Dan. 2:44). Koja žena je ikada pobegla od trudova i odložila porođaj na godinu-dve? Hoće li političari pobeći od zasluženog Božjeg gneva? 🙂

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here