LONDON – Ono što je učinio britanski oficir, Vejin Ingram, bivši član Britanskog bataljona u BiH, zadivilo je celi svet, a ne samo građane Engleske i malog sela u okolini Laktaša kod Banjaluke. On je, naime, sakupio više od 100.000 funti (oko 120.000 evra) i tim novcem platio seriju komplikovanih plastičnih operacija danas 14-godišnjem Stefanu Saviću iz Republike Srpske, javio je britanski dnevnik "Dejli mejl". Sve je krenulo pre deset godina kada se Ingram nalazio u mirovnoj misiji u BiH. Tu je uočio dečaka starog četiri godine s teškim deformitetom lica. Njegove oči bile su razmaknute 4,5 cm više nego uobičajeno, a na licu deteta nije bilo nosa. Ingram, tada štabni narednik britanske vojske, obećao je dečaku, njegovom ocu Milošu i majci Slavenki da će sakupiti novac potreban za korektivni zahvat i pokrenuo humanitarnu akciju prvo među svojim kolegama, ali i na Otoku.
x Tokom 10 godina predanog rada, novac je sakupljen i Stefan, sada već tinejdžer, podvrgnut je nizu zahtevnih operacija od kojih je jedna trajala celih 12 sati. Nakon zahvata, lekari su objavili da su uradili odličan posao i da Stefan sada izgleda kao i svaki drugi tinejdžer! Poznati doktor Dejvid Danavej, vođa lekarskog tima, objasnio je novinarima da je najpre napola izrezao dečakovo lice, oči pomerio bliže jedno drugom i potom napravio nos. Zahvati su, rekao je, prošli jako dobro. No, za završetak posla nužna je bila još jedna teška operacija. Ingram je ponovo krenuo u još jednu akciju i sakupio još 20.000 funti. Nekadašnji britanski vojnik svedoči da je u dobrotvornu kampanju krenuo potaknut i time što je u to vreme imao dva sina Stefanovih godina: "Znao sam da ne mogu sedeti skrštenih ruku. Znao sam da ću morati uraditi sve što je u mojoj moći da pomognem dečaku", seća se Ingram. Odmah je napisao pismo i poslao ga na adrese stotina poznatih ličnosti širom Velike Britanije. Samo mu je Dejvid Bekam odgovorio, ljubazno napisavši da je njegova fondacija već odabrala projekte. Ostali nisu uradili čak ni to.
x Posle napisa u "Dejli mejlu" koji je objavio Stefanovu i Vejnovu priču kao i podatke gde se novac može uplatiti, mnogi su sledili primer dr Danaveja koji se svaki put odrekao naknade za svoje usluge. A nekadašnji vojnik Ingram, postao je bolničar, inspirisan Stefanovom upornošću i hrabrošću: "Moja veza sa Stefanom i njegovom porodicom kao i sa BiH, nikada se neće prekinuti", tvrdi Vejin koji je krenuo korak po korak. Na dobrotvornoj fudbalskoj utakmici u Banja Luci on je sakupio 6.000 eura. "Bošnjački, srpski i hrvatski učesnici rado su se odazvali. Oni su u stranu gurnuli sve razlike i zaigrali za Stefana". Kada je njegov mandat u BiH istekao i Ingram se vratio u Englesku postavio je na lokalnim radnjama i na javnim mestima kutije za dobrovoljne priloge. Novac je počeo pristizati. Britanci su pokazali da imaju više srca od svojih zvezda. Ingram je postao poznat širom britanskog otoka, donatori su se javljali… Posebno ga je dirnula jedna starica koja nije želela da joj se pominje ime, ali je dostavila "značajan prilog" za operacije. Na kraju su se umešale i britanske zvezde, poput komičara Džim Dejvidson kao i muzičar Bili Breg. A jedna od poslednjih operacija obavljena je nedavno u Londonu kada su se ponovo sreli Stefan i čovek koji mu je podario novi život. Hvala mu…