“Za one koji sanjaju o moru: ‘Crimean Holidays’ pozivaju vas da svoje letnje praznike provedete na plažama Azovskog mora”; “Prostrane plaže, čisto more i razvijena turistička infrastruktura neće vas ostaviti ravnodušnim”; “Najbelje plaže na Krimu!”.
Tako ruske turističke agencije mame turiste da provedu odmor na Krimu, poluostrvu koje je Rusija anektirala 2014. godine. Iako su od početka Putinove sveobuhvatne invazije na Ukrajinu krimske železnice i skladišta goriva nekoliko puta bili meta napada, lokalne vlasti pod kontrolom Rusije tvrde da nema razloga za zabrinutosti i strah.
Sniženja
Maja Lomidze, izvršna direktorka Ruskog udruženja turoperatora, tvrdi da će Krim ove godine biti među pet najboljih ruskih destinacija za odmor.
– Krim je jedina ruska regija koja u poređenju sa prošlom godinom nije podigla cene, nego ih snižava – izjavila je za ona za “Vašington post”, priznajući ipak da će turistički protok u 2023. biti oko 30 odsto manji nego prošle godine.
Elena (55), učiteljica iz Moskve, rekla je da njena porodica planira da poseti Krim ovog leta, kao i svake godine.
– Što se tiče mogućih problema sa hranom, vodom i strujom, uopšte nisam zabrinuta. Ovde sam dolazila i dok su bila druga, još gora vremena. Naravno da je ove godine opšta situacija uznemirujuća, ali verujem u razboritost, ljudskost i Boga – rekla je Elena.
Aljona (52), menadžerka kancelarije u kompaniji koja se bavi prodajom i iznajmljivanjem nekretnina, takođe ove godine planira da se uputi na Krim na dve nedelje sa svojom porodicom. Odmor na anektiranom poluostrvu je, kako kaže, napuni pozitivnom energijom do kraja godine.
– Nisam zabrinuta zbog bezbednosnih pitanja. Uverena sam da je Krim dobro zaštićen i da tamo ne može da se dogodi ništa loše. Shvatam da je u toku posebna vojna operacija i da dronovi napadaju razne gradove, čak i Moskvu, ali ne mislim da bi nešto loše moglo da se dogodi na Krimu. Sigurna sam da će sve biti u redu! – samouvereno je kazala Aljona.
Zatvorene mnoge plaže
Ruska vlada intenzivno pokušava da stvori utisak normalnosti dok traju ukrajinski udari i upadi proukrajinskih militanata duž njene granice sa Ukrajinom. Jedan od takvih pokušaja je otvaranje letnjeg kampa u letovalištu Jevpatoriji na Krimu za decu iz Belgoroda, ruske regije koja je poslednjih nedelja bila izložena intenzivnom granatiranju i napadima dronovima.
Mnogi Rusi su ipak odlučili da otkažu svoje rezervacije smeštaja na Krimu nakon nedavnih napada dronom na anektirano poluostrvo.
Vlasti Ruske Federacije su odmah nakon početka sveobuhvatne invazije na Ukrajinu obustavile sve letove za Krim, što znači da od tada putnici iz Rusije na poluostrvo mogu da dođu jedino automobilom ili vozom.
Rute prema Krimu dodatno su se zakomplikovale 22. juna, kada je Ukrajina projektilima gađala most Čongar. Poznat kao “vrata Krima”, Čongar je jedan od retkih mostova koji povezuju Krim sa kopnom. Ruske železnice povećale su broj vozova za Krim uoči letnje sezone, ali prosečno putovanje od Rusije do Krima i dalje traje dva do tri dana.
Osim dugog putovanja, turiste zabrinjava i sve veća prisutnost vojske na poluostrvu. Od kraja 2022. ruska vojska je iskopala deseine kilometara rovova duž obale Krima i sagradila protivtenkovske barijere zbog straha od potencijalne ukrajinske kontraofanzive.
Zbog toga su i mnoge plaže na Krimu zatvorene.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski ne odustaje od planova da ponovo zauzme Krim i ističe da rat nije završen dok god Krim ostaje pod ruskom okupacijom. Poluostrvo Krim nalazi se između Crnog i Azovskog mora i ima važnu ulogu u snabdevanju ruskih trupa na području južne Ukrajine.