Jugoistočno od afričkog kontinenta, na oko 400 km. preko puta Mozambika, nalazi se četvrto po veličini ostrvo na svetu – Madagaskar. Okružuje ga Indijski okean, a sa zapadne strane od Afrike deli mozambički kanal.

Madgaskar većinu ljudi asocira na nešto kao “raj na zemlji”. To međutim nije baš tako. Madagaskar je oznacen kao “high risk” regija, zbog mnogih bolesti, tako da je boravak na njemu uvek skopcan sa rizikom od dobijanja istih. Opasnost od malarije je na celom ostrvu a narocito u priobalju. Svuda je prisutan aids, kao i raznorazne bolesti koje se dobijaju zbog prljavstine, koja je ovde nemerljivih razmera. S druge strane ako se preduzmu razumne mere predostroznosti, Madagaskar zaista postaje “raj na zemlji” i moze se doziveti nesto sto nigde drugde na svetu nema. Za sve ljubitelje zivotinja, biljaka i uopste prirode ovo je jedinstvena destinacija koju bukvalno nigde drugde ne mogu naci.

Specificna flora i fauna je nastala zbog specificnih okolnosti. Pre vise od 100 miliona godina, ovaj deo africkog kontinenta se odvojio usled delovanja tektonskih sila i postao izolovano ostrvo. Jedinstvena klima i izolovanost su uslovili da je biljni i zivotinjski svet evoluirao u potpuno razlicitom pravcu od Afrike. Ukupan broj zivotinjskih vrsta se krece oko 250.000, a ono sto je znacajno je da su 80% endemske i ima ih samo ovde.Najvisi oblik zivota na ostrvu su bili primati Lemuri, sve dok ga pre oko 2000 godina nisu naselili ljudi. Osim lemura tu su i tri endemske porodice ptica, kao i 6 endemskih baobaba.

‘Kako je razlog svake posete Madagaskaru flora i fauna, najbolje je poceti od toga. Na Madagaskaru ima 71 vrsta lemura. Ovi primati su svrstani u 5 porodica i veoma se razlikuju medjusobno, kako po izgledu tako i nacinu zivota. Najmanji je Microsebus murinus, Mouse Lemur, a najveci Indri. Od ostalih sisara tu su: slepi misevi, “letece lisice”, razni glodari (pomenimo: Red Forest Rats, Jumping Rats), a ima i 6 vrsta karnivara (mesojeda), sto su uglavnom vrste mungosa. Poznata je i Fossa, nesto kao manja puma koja se hrani lemurima.Sa stanovista sisara, ako uporedimo Afriku i Madagaskar, Afrika je sigurno bogatija. Nasuprot tome Madagaskar je favorit za herpetofaunu. Ovde zivi 346 registrovanih vrsta reptila, a od toga su 90% endemske. Od 60 rodova cak 36 samo ovde zive.

Jedan od razloga dolaska na Ostrvo je svakako bogatstvo pripadnika podreda Serpentes. Sa vise od 80 vrsta zmija, ovo podrucije je jednostavno sjajno (poredjenja radi u Srbiji ima 10 vrsta). Nema nijedne koja pripada Viperidama, Elapidama, cak ni Pitonidama. Ovde se nalaze samo Kolubride i Boide. Takodje nema nijedne koja je opasna po coveka. Par Kolubrida tzv. “rear fanged”, imaju “otrovni aparat”, ali im se zubi nalaze pozadi i mogu izazvati bolan ujed i nista vise od toga.

Izvor:
Vestionline, gdestinacija.com

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here